31. ledna 2018 17:18 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Důchodkyně, která loni ubodala lupiče, obviněna nebude. Šlo o obranu, říká policie

Policie - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie - ilustrační foto. | foto: Vojtěch ŠeredaLidové noviny

OSTRAVA Sedmašedesátiletá důchodkyně, která loni v Ostravě nožem zabila lupiče, obviněna ani souzena nebude. Policie i soudní znalci po vyšetřování dospěli k názoru, že se jen bránila a šlo tedy o nutnou obranu. V pondělí to řekl mluvčí moravskoslezské policie Richard Palát.

Šestačtyřicetiletý muž se loni v září vloupal do rodinného domu v Ostravě, kde spala sedmašedesátiletá žena. Důchodkyni vzbudil a ta v obavě o svůj život použila nůž. Muži zasadila ránu, které na místě podlehl.

Nezvaného hosta údajně znala. Uváděla, že v minulosti jí nabídl, že jí na zahradě poseče trávu. Prý ji už dříve napadl a chtěl peníze. Když se zloděj loni v září dobýval do domu, seniorka se zavřela v obývacím pokoji a volala policii. 

Násilník mezitím rozbil výplň vchodových dveří a snažil se dostat do pokoje. „Chvíli jsme se přetahovali přes dveře, jenže on byl silný chlap a já jsem ty dveře neudržela. Jak byly pootevřené, bodla jsem ho a hned jsem je zase přibouchla,“ řekla žena už dříve.

Policie nakonec případ odložila. „Neexistuje podezření, že by se žena dopustila trestného činu. Provedeným prověřováním i podle závěrů znalců jsme dospěli k názoru, že se jednalo o nutnou obranu,“ uvedl Palát.

Podobný případ skončil odložením i předloni v Olomouci. Tehdy šlo o devětačtyřicetiletou ženu, která zabila ve svém bytě o 11 let mladšího muže. Bodla jej nožem, když násilně vnikl do jejího bytu přes balkonové dveře. Také u ní došli kriminalisté k závěru, že čin spáchala v nutné obraně.

ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...