Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Policie hledá oběti muže, který vědomě šíří HIV. Nakazil i nezletilého

Česko

  12:36
ÚSTÍ NAD LABEM - Kriminalisté hledají možné oběti sedmačtyřicetiletého Zdeňka Pfeifera z Mostu, který podle nich od roku 2013 vědomě šířil virus HIV. Zatím objevili 16 mužů, s nimiž měl podezřelý intimní kontakt, řekl v pondělí novinářům vedoucí prvního oddělení krajské policejní správy Martin Charvát.

„Požadavek nebyl státním zastupitelstvím v Mostě akceptován,“ řekl kriminalista Pavel Záhumenský. Pfeifer krátce poté prodal auto a byt a odletěl do Thajska. Zpáteční letenku zrušil. „Nemáme informace, že by se vrátil zpátky. Je na něj vydán evropský zatýkací rozkaz a každým dnem by měl být vydán příkaz k zadržení, což je vlastně mezinárodní zatykač,“ dodal Charvát. foto: ČTK

U dvou z nich už bylo prokázáno, že jsou také nositeli HIV, jeden je nezletilý. Pfeifer je stíhán jako uprchlý a podle policie se zřejmě ukrývá v zahraničí.

‚Nechtěli mi platit léčbu, že mám AIDS.‘ Stigma HIV pozitivních v Rusku

Kauzu otevřel případ nezletilého chlapce, jehož rodina zjistila, že s Pfeiferem udržoval sexuální styky. U chlapce lékaři diagnostikovali virus HIV. Obviněný muž hledal kontakty na různých seznamkách.

„Vůbec jim neoznámil, že je HIV pozitivní, ačkoli to už od roku 2013 věděl. V několika případech byla použita ochrana, on sám ale její použití nikdy neinicioval. Na přímé dotazy, zda je HIV pozitivní, odpovídal, že je zdravý,“ řekl vyšetřovatel Milan Rychnovský. Zatím mají kriminalisté 16 obětí, kromě nezletilého chlapce má HIV i další muž. „U jednoho z nich je potvrzené, že se nakazil od obviněného,“ doplnil Rychnovský.

V Evropě se loni nakazil virem HIV rekordní počet lidí

S kolika muži měl Pfeifer intimní kontakt, policisté nevědí. V jeho mobilních telefonech objevili kolem 2000 kontaktů, zjistit totožnost se jim podařili v 1200 případech. Další poškozené hledají.

„Byli bychom rádi, kdyby se ti, kteří s ním měli pohlavní styk, přihlásili a došli si na lékařské vyšetření. Virus HIV a nemoc AIDS je natolik specifická a má delší inkubační dobu, že může dojít k přenosu na spoustu dalších lidí,“ připomněl Rychetský. Pfeifer čelí obvinění z šíření nakažlivé nemocni i pokusu o těžkou újmu na zdraví, pohlavní zneužívání, šíření pornografie, svádění k pohlavnímu styku nebo ohrožování mravní výchovy.

Kriminalisté hledají možné oběti sedmačtyřicetiletého Zdeňka Pfeifera z Mostu, který podle nich od roku 2013 vědomě šířil virus HIV.

Pfeifer je stíhán jako uprchlý. Už po obvinění z prvního skutku pro něj policie navrhovala vazbu. „Požadavek nebyl státním zastupitelstvím v Mostě akceptován,“ řekl kriminalista Pavel Záhumenský. Pfeifer krátce poté prodal auto a byt a odletěl do Thajska. Zpáteční letenku zrušil.

Unikátní zákon. V Rusku chtějí testovat novomanželé na HIV

„Nemáme informace, že by se vrátil zpátky. Je na něj vydán evropský zatýkací rozkaz a každým dnem by měl být vydán příkaz k zadržení, což je vlastně mezinárodní zatykač,“ dodal Charvát.

Oběti mohou kontaktovat ústecké kriminalisty na telefonních číslech 974 421 479, 974 421 482 a 725 06 24 06. „Poškozeným samozřejmě zajistíme naprostou diskrétnost,“ zdůraznil Charvát.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!