Čtvrtek 18. července 2024, svátek má Drahomíra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Policie je viní z terorismu. Žhářské útoky a hrozby radikálů poznal i majitel Řízkárny

Česko

  6:00
PRAHA - Zapálená auta, vyhrožování a anonymní telefonáty. Majitel pražské restaurace Řízkárna poznal, jak vypadá tlak radikálů ze Sítě revolučních buněk, proti kterým na konci března zasahoval protimafiánský útvar a tři z nich viní z terorismu.

Poničená auta před restaurací Řízkárna. foto: Síť revolučních buněkReprofoto

Radikálové zveřejnili video, na němž muž v černém oblečení proniká v nočních hodinách k restauraci Řízkárna v Praze 5 a podpaluje dva automobily.

K útoku se radikálové přihlásili na webu na konci března. “Tato ohnivá sabotáž je našim příspěvkem k boji proti vykořisťování pracujících a proti diktatuře kapitálu. Majitel Řízkárny Vladimír Krulec je známý kapitalistický bastard. Stovkám lidí nezaplatil za těžkou práci, aby si mohl veškeré její plody přivlastnit.“ Pod vzkazem je podepsána Síť revolučních buněk, přesněji buňka s názvem Plameny hněvu.

Nejednalo se o poslední útok. Auta před restaurací vzplála i o dva týdny později. K činu se opět přihlásila Síť revolučních buněk. Právě kvůli této skupině provedl protimafiánský útvar na konci dubna obří zásah, který vyvrcholil obviněním tří lidí z terorismu (více ZDE). Jak jako první popsal server Lidovky.cz, podle policie skupina chystala dokonce i útok na vlak (více ZDE).

Majitel restaurace Řízkárna Vladimír Krulec.

Majitel restaurace Řízkárna Vladimír Krulec odolává útokům už devět měsíců. „Začalo to v září,“ tvrdí. Na počátku podle jeho verze stálo propuštění zaměstnankyně Anny S., která prý byla v té době členkou skupiny Mostecká solidární síť. Dva členy této skupiny zadržela policie během dubnového zásahu, vztah skupin Mostecká solidární síť a Síť revolučních buněk ale není zřejmý, přestože nesou podobný rukopis.

Uskupení říkající si Mostecká solidární síť se angažovalo v pořádání protestů a rozpoutala proti Řízkárně kampaň. Akce se začaly stupňovat. Nelze určit, jestli za drsnější útoky mohla také Mostecká solidární síť, nicméně panu Krulecovi se začali ozývat anonymové a na policii přicházet poplašné zprávy. Během oslav posledního nového roku někdo hodinu před půlnocí oznámil, že je v areálu Řízkárny bomba. O tři měsíce později následovaly žhářské útoky.

Vyhrožují i dceři majitele

Hrozby neustaly ani po policejním zásahu proti radikálům. „Deset dní zpátky někdo volal na policii, že máme v jídle jed,“ stěžuje si Krulec. „Dokonce vyhrožují i mé dceři. Píšou mi: Vaše dcera je šťastná, tak to už v budoucnu nemusí být,“ popisuje majitel podniku. „Já to ale nevzdám.“

Guerillový boj aktivistů proti Řízkárně. Blokují stoly, šéfa restaurace viní z šizení

Demonstranti Krulecovi vyčítají, že zaměstnance šikanoval a dluží jim peníze za odvedenou práci. „Mostecká solidární síť proto organizuje další přímou akci, jejímž cílem je narušovat provoz restaurace a způsobovat výrazný pokles tržeb provozovatele. Chceme, aby se Vladimíru Krulecovi byznys založený na okrádání pracujících z finančního hlediska nevyplácel a raději pracujícím zaplatil, co jim dluží,“ napsala minulý týden na svých stránkách skupina.

Protest aktivistů proti majiteli restaurace Řízkárna.

Restaurace Řízkárna v Praze.

Ve videích, které demonstranti během akcí pořídili, mluví údajně okradení zaměstnanci. Mezi nimi i Anna S. Ve většině akcí se angažoval Lukáš Borl (více ZDE), muž, jehož policie během zátahu na extremisty také zatkla. Pustila ho však bez obvinění. Podle Deníku Referendum s ním u výslechu skončil ještě jeden člověk angažující se v kauze Řízkárny.

Co měli anarchisté podle policie spáchat

19. 1. 2014- útok zápalnou láhví na policejní vozidlo parkující před policejní služebnou v Litvínově - Hamru

13. 2. 2014- útok zápalnou láhví před budovou městské policie v Praze

8. 5. 2014- zapálení dvou ovládacích skříní mýtné brány poblíž města Hulín

24. 5. 2014- založení požáru přede dveřmi společnosti DD Technik v Praze

30. 8. 2014- útok na vozidlo policie v Ústí nad Labem

Akce Mostecké solidární sítě mají na Krulecovo podnikání značný vliv. „Zrušili u nás už tak deset svateb,“ tvrdí majitel Řízkárny. Škody na tržbách jdou podle něj do statisíců korun. Jen požár aut ho bude stát zhruba 200 tisíc. „Nejhorší je zničená pověst podniku. I kdyby akce teď přestaly, budeme se z toho dlouho dostávat,“ přiznává.

Celorepublikový zásah proti levicovým extremistům začal na konci dubna brzy zrána. Během jedné z prohlídek v Brně našli vyšetřovatelé i nástražný výbušný systém (více ZDE). Policie zadržela 10 osob. Obviněno bylo poté šest lidí, z toho tři z terorismu. Za tento trestný čin jim hrozí až doživotí.

Policie radikálům ze Sítě revolučních buněk připisuje řadu žhářských útoků na policejní auta a mýtnou bránu. Požár vznikl i před firmou DD Technik, která prodává kamerový systém.

Podle policie se všichni hlásili k Síti revolučních buněk, které působily v celém Česku. Jak zjistil server Lidovky.cz, policisté mají za to, že hlavním organizátorem byl čtyřiačtyřicetiletý Petr S.

Autor: