10. července 2017 16:51, aktualizováno  16:59 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie kvůli pádu střechy haly v České Třebové obvinila dva lidi, má jít o projektanty

ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační foto | foto: Leoš Kučera - HZS Praha

ORLICKOÚSTECKO Policie kvůli lednovému pádu střechy sportovní haly v České Třebové stíhá dva lidi pro obecné ohrožení z nedbalosti. Podle ČT jde o projektanty. Konstrukce se zřítila 14. ledna při florbalovém zápase, všichni lidé stihli utéct. Koho konkrétně stíhá, zatím policie odmítá uvést, řekla mluvčí orlickoústecké policie Lenka Vilímková.

Střechu stavěla firma Cecolegno, která na sebe v polovině května podala insolvenční návrh. V jeho odůvodnění píše, že pád střechy způsobila chyba projektantů.

„Rozhodnutí nebylo doručeno všem oprávněným osobám a z tohoto důvodu nemůžeme podávat více informací,“ řekla Vilímková. Zatím není jasné, zda by se mohl počet obviněných rozšířit. Střecha spadla několik dní po kolaudaci, v hale tehdy bylo 80 lidí. Celková škoda byla vyčíslena zhruba na 16 milionů korun.

Hejtmanství objekt postavilo za 58 milionů korun pro Vyšší odbornou školu a Střední školu technickou, která už neměla dostačující tělocvičnu. Pádem konstrukce byla poničena palubovka, světla, elektroinstalace a vnitřní vybavení, například ozvučení, vzduchotechnika či speciální gumový povrch, který byl na podlaze při turnaji florbalistů. Poničenou stavební část kraj reklamuje u dodavatele stavby, vybavení by mělo být nahrazeno z pojištění.

Střechu haly s konstrukcí z dřevěných vazníků s příhradovou konstrukcí stavěla firma Cecolegno jako subdodávku pro generálního dodavatele, společnost Profistav Litomyšl. Pro chystané nové zastřešení byly zvoleny lepené vazníky, které budou od sebe šest metrů místo dosavadních tří metrů. Zároveň budou mít jiný profil, takže se užitná výška haly zvýší o 1,5 metru.

Podle vedoucího odboru majetkového a stavebního řádu krajského úřadu Michala Votřela měla společnost Cecolegno na navržení konstrukce střechy vlastní projektanty. „Projekt na budovu byl náš, kraje, včetně střechy, ale oni řekli, že na střechu si vezmou svého projektanta a své statiky. Náš projekt nepoužili a použili svého projektanta, který si to naprojektoval samostatně včetně vlastní výroby,“ řekl Votřel.

Společnost Cecolegno, která se na dřevěné konstrukce specializuje, na sebe podala 18. května insolvenční návrh spojený s návrhem na prohlášení konkurzu. V odůvodnění uvedla, že klíčovou roli pro toto rozhodnutí hrála právě zakázka v České Třebové.

„Těsně před předáním zhotovení díla však došlo k pádu celého zastřešení sportovní haly, který byl způsoben chybou projektových subdodavatelů navrhovatele. Vlivem mediální kampaně sdělovacích prostředků navrhovatel postupně ztratil všechny již dopředu dohodnuté stavební zakázky v objemu přes 16 milionů korun. Zároveň navrhovatel přišel takřka o všechny své zaměstnance, kteří přešli ke konkurenci,“ stojí v insolvenčním návrhu.

Dodavatelé začali po firmě požadovat uhrazení všech pohledávek a přešli na zálohové platby. Městský soud v Praze však insolvenční návrh 21. června odmítl, protože některé přílohy postrádaly potřebné náležitosti a nebyly včas doplněny. ČTK se v pondělí společnost Cecolegno nepodařilo kontaktovat.

Podle insolvenčního rejstříku dluží firma Cecolegno čtyřem desítkám právnických osob. K 30. dubnu měla závazky ve výši více než deset milionů korun. „Jsme také mezi přihlášenými do insolvenčního řízení. Obávám se ale, že ta společnost je prázdná, že už z toho nic nebude,“ řekl Michal Facek, jednatel společnosti Pila Facek.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz