Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Policie měla ubrat na teatrálnosti, kritizoval Blažek Šiškovo zatýkání

Česko

  16:58
PRAHA - Proč takové divadlo? Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) se při středečním jednání vlády rozhorlil kvůli postupu, jakým se zatýkalo na ministerstvu práce a sociálních věcí na začátku týdne.

Pavel Blažek foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Pondělní zásah protikorupční policie přímo v budově ministerstva byl zbytečně teatrální, kritizoval Blažek postup policie, která si přišla pro podřízené ministra Jaromíra Drábka (TOP 09) přímo do budovy úřadu.

Neúměrnost zásahu podle něj ještě podtrhlo, že dvojici obviněných na místě spoutali. Podle Blažka přitom stačilo, aby si náměstka Vladimíra Šišku a ředitele odboru Milana Hojera předvolali kriminalisté na služebnu.

K TÉMATU:

Podle ministra dopravy Pavla Dobeše (LIDEM) se nad průběhem akce Blažek pozastavoval zejména proto, že se blíží termín krajských a senátních voleb. Podle deníku Právo měl ministr spravedlnosti dokonce policii nařknout z toho, že se snaží výsledek voleb ovlivnit.

Tento výklad Blažkových slov však popřel ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. "Spíše to bylo z právního hlediska než z politického," zhodnotil Blažkovu kritiku. "On je zkušený advokát, tak je dobře, že vychytává ty mouchy v krocích policie," dodal Schwarzenberg.

I ministr financí Miroslav Kalousek potvrdil, že informace deníku jsou "silně posunuté a vytržené z kontextu". Podstatu Blažkovy kritiky však blíže popsat odmítl. "Vynášet informace z vlády je nefér," uvedl pouze.

Zproštění viny? Výhra jen částečná

Ministr dopravy dodal, že výtkám ministra spravedlností rozumí. "Pokud by to proběhlo například formou předvolání dvojice k podání vysvětlení na služebnu a tam k jejímu zadržení, tak to nemuselo mít ten teatrální dopad," podpořil Blažkovy výčitky.

Pokud soud obviněné muže z Drábkova úřadu zprostí viny, bude to podle Dobeše pro TOP 09 samozřejmě dobrá zpráva. "V těch výsledcích krajských voleb už jim to nikdo nevrátí," připustil Dobeš, že se zatýkání do volebního zisku TOP 09 může promítnout.

Protikorupční policie odmítla, že by zásah naplánovala takto před volbami záměrně. Pro muže si přišla přímo do jejich kanceláří, aby nemohli ovlivňovat svědky. Tomu by se prý nedalo zabránit, kdyby si je pozvali na služebnu - obvinění by tak získali čas. Navíc, průběh zatýkání popsala média, policie uveřejnila informace až v následujících dnech.

Autoři: , ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!