Čtvrtek 7. prosince 2023, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Primátorka Vaňková využila bílé koně k získání bytu od města, tvrdí policie

Česko

  10:36aktualizováno  15:19
Kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) podle informací serveru Seznam Zprávy míní, že v kauze přidělování nebytových prostor v Brně figuruje primátorka Brna Markéta Vaňková. V dokumentu, v němž sdělují obvinění dvěma podezřelým, uvedli, že prostory v domě v ulici Hlinky měly původně sloužit k vybudování bydlení pro Vaňkovou a že její příbuzní sehráli roli bílých koní.

Server Seznam Zprávy, který s případem přišel, také připomíná, že k této větvi kauzy žádal ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) prostřednictvím svých ministerských pravomocí Nejvyšší státní zastupitelství o některé informace.

Vrchní státní zastupitelství v Olomouci 10. srpna oznámilo, že v souvislosti s přidělováním nebytových prostor v Brně v ulici Hlinky 46 a Hlinky 46a začali trestně stíhat čtyři lidi. Dva z nich stíhají opětovně, dva nově. Žalobkyně Petra Lastovecká tehdy odmítla říci, zda dotyční vykonávají nějaké politické funkce.

Hlubocká s detektivy spolupracovala

Kriminalisté tři lidi podezřívají z podplacení, jeden člověk se tohoto jednání dopustil ve formě účastenství. Čtvrtého podezřívají z podvodu. Vaňková tehdy na SMS dotaz, zda má ohledně případu nějaké informace, odpověděla, že nemá.

„Policejnímu orgánu se jeví jako věrohodná verze, že půdní prostory byly původně určeny pro Markétu Vaňkovou, která měla nájemní smlouvy formálně uzavřeny na svého švagra a jeho družku, kteří sami neměli dostatek finančních prostředků na případnou výstavbu bytů,“ napsali podle serveru vyšetřovatelé NCOZ v dokumentu, v němž sdělují obvinění podezřelým Denise Hlubocké a Monice Janoškové. Obě podle serveru policie stíhala už loni na podzim.

Hlubocká přitom s detektivy částečně spolupracovala s podle serveru uvedla, že byla součástí skupiny, která v Brně manipulovala přidělování a privatizace městských bytů ve větším měřítku. Web píše, že vyšetřovatelům vydala i některé listiny, které se podezřelým dosud dařilo před policejními domovními prohlídkami uchránit.

Hubálka označují za podvodníka

„Policisté tak mají výpověď už druhého spolupracujícího obviněného, který systém vedený politiky ODS popisuje. Prvním je někdejší dobrý známý jihomoravských občanských demokratů Pavel Hubálek, v kauze také obviněný,“ uvedly Seznam Zprávy. Podle serveru Blažek i Vaňková označují Hubálka za podvodníka, který lže, aby se z vlastního stíhání vyvinil.

Server píše, že půdní prostory podle detektivů měly posloužit Vaňkové, i když je vedení radnice Brno-střed obsazené jejími spolustraníky z ODS přikleplo oficiálně příbuzným. V roce 2012 byla jedna půda přidělena švagrovi primátorky Ondřeji Vaňkovi a druhá pak jeho přítelkyni.

V radě, která o přidělení půdních prostor příbuzným rozhodla, v té době zasedala i Markéta Vaňková. Pod přidělením bytů je podpis tehdejšího starosty Libora Šťástky. Ten policistům u výslechu tvrdil, že nevěděl, že podepisuje pronájem pro příbuzné své radní. Příbuzní Vaňkové později podle serveru radnici požádali, aby jim přidělené půdní prostory byly přepsány na jiný pár. Policie podle serveru mínila, že to byly jen nastrčené osoby.

Vaňková se nakonec rozhodla pro jiný byt, prostory v ulici Hlinky spravuje muž, který k nim vůbec nemá nájemní smlouvu s městem, jeden byt mají pronajatý studentky, druhý slouží k pronájmu turistů, uzavřel server.

„Pro mě jsou ty informace překvapující“

„Jedná se pořád o stejnou záležitost, na kterou bylo několikrát upozorňováno. Moji příbuzní v roce 2012 požádali o přidělení prázdných půd, které jim byly přiděleny. Měli si tam vybudovat byty, ale došlo ke změně rodinné situace, a tak prostory vrátili městské části. Nyní je nová informace, kterou mají údajně novináři od policie. Pro mě jsou ty informace překvapující,“ řekla primátorka s tím, že ji samotnou policii kontaktovala před třemi lety a kdyby ji znovu předvolala, vyhoví ji.

„Já žádné nové informace nemám,“ doplnila. K tomu, jakou hrála roli v celé kauze ona či její manžel, který měl svému bratrovi poslat peníze na opravu bytu, se nechtěla vyjádřit. S jihomoravským šéfem ODS a ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem se o celé záležitosti podle svých slov bavila, nikoli však v tom kontextu, že by chtěla, aby do případu Blažek jako ministr nějak zasahoval.

„To v žádném případě,“ prohlásila a vyloučila, že by s ním před jedenácti lety řešila přidělování půdních prostor pro svého švagra. Ani koaliční partneři se o záležitost nezajímají, a tak dnes na radě nemusela nic nijak vysvětlovat. „Pro mě je hlavní kontaktní osoba paní primátorka, paní primátorce věřím, takže tady k tomu nemám co říct,“ řekl lidovecký náměstek Jaroslav Suchý. Ostatní na dotazy nereagovali nebo věc odmítli komentovat.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!