Sobota 18. ledna 2020svátek má Vladislav 3 °C déšť se sněhem Předplatné LN
9. ledna 2016 18:12 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie musí vyšetřit, zda Ztohoven při ‚trenýrkové akci‘ nezničili i stožár

Červené trenýrky vlající namísto prezidentské standarty. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Červené trenýrky vlající namísto prezidentské standarty. | foto: ZtohovenLidovky.cz

PRAHA Ani čtyři měsíce po tom, co skupina Ztohoven vyvěsila na Pražském hradě rudé trenýrky místo standarty, kauza nekončí. Policie musí vyslechnout nové svědky a zajistit odborný posudek. Bez toho nebude možné členy Ztohoven znovu obvinit, oznámil soud. Pokud policisté neprokáží, že trojice zničila při akci i vlajkový stožár, pokuta bude nižší, než je hranice pro trestný čin.

Případ rudých trenek vyvěšených na Pražském hradě se vrátil zpět do policejních kanceláří. Státní zastupitelství zaúkolovalo vyšetřovatele, aby získali nové důkazy, jinak nebude možné tři umělce znovu obvinit. „Případ jsme postoupili policii. Dostala od nás pokyny, co je třeba udělat. Vycházeli jsme z doporučení soudu,“ řekl Aktuálně.cz žalobce Jan Lelek z Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1.

Městský soud v Praze ve svém rozhodnutí poukázal na několik chyb, které musí policie napravit. Je potřeba vyslechnout dva nové svědky. Mezi nimi je i policista, který po vyvěšení trenek na Hradě zasahoval. Druhým svědkem je spolumajitel firmy FAS Maniny. Oba by měli říct, jaký je rozsah poškození střechy. Policista navíc pořídil fotografie, které by se měly také stát důkazním materiálem.

Navíc, jestli se nepodaří prokázat také poničení vlajkového stožáru, bude konečná škoda nižší a v tom případě by nemuselo jít o trestný čin, ale o přestupek. „Pokud by ve vztahu ke způsobené škodě nedošlo k naplnění znaku skutkové podstaty trestného řinu, jednalo by se v tomto případě o přestupek,“ citovala z rozhodnutí mluvčí městského soudu Markéta Puci.

Vyšetřovatelé mají čas asi do začátku února. „Věc bude poté odložena, nebo bude znovu zahájeno trestní stíhání,“ oznámil Lelek. Dosud není známo, co se stalo s vlajkou prezidenta republiky, kterou umělci ze střechy sundali.

pakPavlína Kindlová
Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Kam dál, Slavie? Manažer Nezmar připouští obavy: Jsme na hraně

Jan Nezmar, manažer fotbalové Slavie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na Dortmund má jednu bizarní vzpomínku. Po letech se jí zasměje, ale tehdy? V březnu 2002 bylo Janu Nezmarovi ouvej....

VYZKOUŠENO: Baví děti chytré vějíře?
VYZKOUŠENO: Baví děti chytré vějíře?

Učit se zábavnou hrou, to je ideální pro každé dítě, viďte? S dobrými pomocníky to jde jedna báseň, jako třeba s Chytrými vějíři, které jsme s dětmi vyzkoušeli.