Čtvrtek 9. července 2020svátek má Drahoslava 22 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Demonstranti centru Prahy blokovali pochod proti právu na potrat. Policie zadržela člověka

Proti demonstrantům zasahovala na místě i policie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Proti demonstrantům zasahovala na místě i policie. | foto: ČTK

Praha Centrem Prahy prošel v sobotu odpoledne tradiční průvod odpůrců potratů a zastánců tradičních rodin. Do akce s názvem Národní pochod pro život a rodinu se podle organizátorů z Hnutí pro život zapojilo 10 000 lidí. Policie počet účastníků nekomentovala.

Na začátku akce u Rudolfina zasahovala proti několika desítkám aktivistek a aktivistů, kteří se snažili průvodu zablokovat cestu. Jeden člověk skončil na policejní stanici. Uvedl mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. 

Akce odpůrců potratů začala dopoledne mší v katedrále svatého Víta. Po poledni se účastníci sešli na Klárově. Ještě předtím na Těšnově demonstrovalo několik desítek lidí naopak za právo žen na potrat. Demonstraci svolal radikálně levicový spolek Kolektiv 115. V 11:00 vyrazili aktivisté a aktivistky k Rudolfinu, kde se pak snažili zablokovat průvod protipotratového Hnutí pro život. Ten se tak nevydal na trasu ve 14:00, jak pořadatelé plánovali, ale zhruba o půl hodiny později. 

„Zhruba 30 až 40 lidí si stouplo na rozhraní Mánesova mostu a náměstí Jana Palacha, kudy procházel jiný průvod z Klárova na Václavské náměstí. Na výzvu policie odmítli prostor opustit, proto jsme je museli vytlačit,“ řekl Hulan. Jeden člověk byl zadržen, protože s policisty nespolupracoval. „Další jsme ztotožnili a oznámili správnímu orgánu pro neuposlechnutí výzvy úřední osoby,“ dodal mluvčí. Na místě byli podle něj i cizinci.

Radikálně levicová organizace Kolektiv 115 se pokoušela zablokovat průchod...
Členové radikálně levicová organizace Kolektiv 115  protestují v Praze.

Podle Kateřiny Jelínkové ze spolku Kolektiv 115 chtěla skupina vyjádřit svůj nesouhlas s „ultrakonzervativní politikou“ a snahami o omezování práv žen. „Blokádou jsme chtěli symbolicky ukázat odhodlání stavět se na odpor proti konzervativní politice Hnutí pro život... Naším cílem bylo nenechat ultrakonzervativce v klidu pochodovat Prahou,“ uvedla Jelínková. Podle účastníků by ženy měly dál mít možnost volby a zákon o potratech by se neměl zpřísňovat. „Tam, kde není potrat legální, podstupují ženy zdravotně rizikové zákroky, které je ohrožují na životě,“ dodala Jelínková. Akce radikálně levicového uskupení měla název „Netancuj, jak Duka píská“. 

Duka měl ochranku

Kardinál Duka, kterého doprovázela ochranka, vyrazil v Národním pochodu pro život a rodinu z Klárova na Václavské náměstí. V průvodu šla řada katolických kněží a řádových sester. Slyšet bylo náboženské zpěvy. Na konci pochodu z megafonu zněly modlitby v latině.

V průvodu s českými vlajkami a prapory Hnutí pro život šly rodiny s kočárky a dětmi i hloučky mladých či seniorů. Transparenty, na kterých stálo „Potrat není řešení“ či „Dítě je budoucnost“ nesly v průvodu často právě děti. Po cestě čekaly další skupinky aktivistek a aktivistů, kteří se zastávali práv žen na rozhodování o vlastním životě či gayů a lesbických žen.

Hnutí pro život svou radikální rétoriku v posledních letech zmírnilo. Teď tvrdí, že „nevnucuje zákazy, ale nabízí řešení“. Letošní akcí chtělo podle své mluvčí Zdeňky Rybové podpořit hlavně požadavek, aby se peníze z evropských fondů v příštím období použily na podporu početných rodin.

Interrupcí ubývá

„Souvisí to s potraty. Třetí děti v rodině jsou nejohroženější skupinou. Potraty se tu pojí s ekonomickými obavami. Vláda hledá těžko peníze na důchody a na zvýšení rodičovského příspěvku. Mezi záměry čerpání evropských fondů by v příštím období mohla patřit i podpora rodin, aby se zajistila jejich stabilita,“ řekla Rybová.

Československo mělo zákon, který umožňoval umělé přerušení těhotenství, od roku 1957. Žádosti o zákrok posuzovaly v minulosti interrupční komise. Umělých přerušení těhotenství v Česku od počátku 90. let ubývá. Předloni jich statistický úřad zaznamenal 19 400. V roce 2015 bylo zákroků o tisícovku víc, v roce 2010 pak 24 000

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Pozemek v centru Jaroměře
Pozemek v centru Jaroměře

Náchodská, Jaroměř - Jakubské Předměstí, okres Náchod
3 078 240 Kč