130 let

Demonstranti se na pochodu za Českou republiku vyvolali potyčku s policií | foto: Michal Šula, MAFRA

Potyčky s policií. Na demonstraci v Praze zadrželi pět lidí, včetně extrémisty Bartoše

Evropa
  •   15:20aktualizováno  21:16
PRAHA - Policie po sobotní demonstraci proti islamizaci v Praze začala vyšetřovat jednoho z řečníků kvůli podezření z podněcování k nenávisti vůči skupině obyvatel nebo omezování jejich práv a svobod. Z policejního vyjádření vyplývá, že jde zřejmě o předsedu radikální Národní demokracie Adama B. Bartoše.

Policie ho na demonstraci zadržela a večer propustila. Na akci zadržela další čtyři lidi.

Bartoš vyzýval k potrestání politiků „trestem nejvyšším“ za přístup k imigrantům, další zadržení se pokoušeli akci organizovat i poté, co byli vyzváni k rozchodu. Jeden z nich podle policejního mluvčího Jana Daňka napadl policistu. Demonstrantů se na Václavském náměstí sešlo několik set, zasahovat museli těžkooděnci. Policie také uvedla, že účastníci zranili pět policistů, kteří museli vyhledat lékařské ošetření.

Adam B. Bartoš na demonstraci vyzýval k potrestání politiků „trestem nejvyšším“
K průvodu se přidal i muž v kroužkové zbroji

Akci svolalo hnutí Za naši kulturu a bezpečnou zem a Národní demokracie, podpořila ji Dělnická strana sociální spravedlnosti. Bartoš ve svém projevu kritizoval vládu, uvedl, že občany již několikrát podrazila, například pokud jde o dohodu s Tureckem. Dohoda EU s Tureckem předpokládá, že běženci, kteří připlují z Turecka a v Řecku nedostanou azyl, budou vráceni do Turecka. Za každého Syřana mezi nimi má EU přijmout přímo z Turecka syrského uprchlíka s nárokem na azyl.

Bartoš uvedl, že se migranti díky tomu mohou dál šířit do Evropy. „To už není jenom nějaká liknavost nebo neschopnost vlády, to už je vědomé budování rozvratu země. To je vlastizrada. To je vlastizrada, která musí být potrestána trestem nejvyšším,“ řekl. Bezprostředně po těchto slovech ho policisté zadrželi a odvedli pryč.

Před 15:00 vyzvali pracovníci magistrátu účastníky akce k rozchodu. Lidé ale odejít nechtěli. Měli v plánu dojít až k sídlu sociální demokracie v Lidovém domě v Hybernské ulici. Policisté jim v tom zabránili a Hybernskou z obou stran uzavřeli. Prořídlý dav se pak navzdory několika policejním výzvám k rozchodu vrátil na Václavské náměstí. Tam jeden z řečníků nabádal megafonem účastníky, aby šli na Staroměstské náměstí. Policisté ho ale zadrželi, přestože se jim v tom někteří lidé pokusili zabránit.

zdroj: www.youtube.com

Před Lidovým domem měli čekat účastníci shromáždění za zdravou společnosti, které jako protiakci svolali Mladí sociální demokraté. „Cílem je ukázat, že na rozdíl od antisystémových stran, jejichž cílem je ve společnosti vyvolávat hlavně strach, nabízí vláda pod vedením Bohuslava Sobotky skutečná řešení problémů české společnosti,“ uvedli.

Blok proti islámu: Dáváme vládě šanci pokojně odejít

Úsvit se znovu přejmenoval. Tentokrát na ‚Úsvit s Blokem proti islámu‘

Podle hnutí Blok proti islámu průběh demonstrace a zatčení Bartoše pouze potvrzuje, že řešení současné situace vede jedině přes urychlené předčasné volby. Vláda prý ignoruje požadavky občanů i usnesení Sněmovny. „Přesto nechceme řešit současnou kritickou situaci ani šibenicemi, ani defenestracemi. Dejme současným zdiskreditovaným politikům šanci v klidu odejít do politického zapomnění,“ uvedlo hnutí. Vládu vyzvalo k demisi a parlament k vypsaní předčasných voleb.

K zadržení Bartoše se na svém twitteru vyjádřil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček: „Rozdíl mezi A. B. Bartošem a těmi, kteří zneuctili standartu prezidenta republiky a státní vlajky v Praze = 0,“ napsal. Narážel tak na výměnu prezidentské standarty za červené trenýrky skupinou Ztohoven a incident z noci na sobotu, kdy někdo postříkal tmavou barvou přes padesát čínských vlajek, jež by v pondělí měly v Praze vítat čínského prezidenta.

Autor: ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás