Nábor cizinců měl pomoci s podstavy bezpečnostních sborů, potvrdila mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá. Podle ní se český trh dlouhodobě potýká s nedostatkem pracovníků, což se odráží i na počtu uchazečů v bezpečnostních sborech.
V České republice momentálně chybí přes čtyři tisíce policistů. Podle mluvčího policejního prezidia Ondřeje Moravčíka by s podstavy novela pomoci mohla. Hlavně kvůli tomu, že by mohli být přijímáni státní příslušníci právě ze Slovenska a dalších blízkých států. Vítaná změna se ale nekoná.
„Možnost přijímat uchazeče z jiného členského státu EU do služebního poměru příslušníka bezpečnostního sboru (mimo Bezpečnostní informační službu a Úřad pro zahraniční styky a informace, pozn. red.) byla skutečně součástí návrhu novelizace zákona o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů. Jejím smyslem bylo otevřít dveře především případným uchazečům ze Slovenské republiky, která je České republice kulturně i jazykově velmi blízko,“ vysvětluje mluvčí vnitra Ondřej Krátoška.
„V rámci meziresortního připomínkového řízení vyslovily nesouhlas zejména zpravodajské služby, které návrh vyhodnotily jako příliš velké bezpečnostní riziko, proto byla v rámci vypořádávání připomínek vypuštěna,“ dodal.
Budu považovat za čest přijet do Moskvy a zúčastnit se oslav 80. výročí konce druhé světové války a především vítězství nad fašismem. Cítím to jako svou osobní povinnost.
Robert FicoSlovenský premiér
Současná podoba zákona pochází z roku 2003, tedy ještě z doby před vstupem do EU. I přes řadu změn a úprav, které se týkají výsluh nebo zkušební doby, případně propuštění ze služebního poměru tak nenastane kýžená změna, která by umožnila zmírnit podstav především u pořádkové policie. Českou policejní uniformu tak Slováci neobléknou.
Zvažovali jste někdy práci u policie?
Hlasování skončilo
Čtenáři hlasovali do 0:00čtvrtek 7. listopadu 2024. Anketa je uzavřena.
Slovenský přístup k Rusku
Po poměrně vypjatých vztazích se Slovenskem se tak situace i nadále zhoršuje. Zda za tím stojí současný přístup Slovenska k Rusku, mluvčí vnitra nekomentoval.
Slovenský premiér Robert Fico před pár dny jako vůbec první vrcholný unijní politik od začátku invaze na Ukrajinu vystoupil v ruské televizi. V pořadu na státním kanále Rossija 1 obvinil evropské mocnosti, že svou podporou Ukrajiny jen podněcují pokračování války, která je ve skutečnosti po téměř třech letech od invaze už nezajímá.
„Evropská unie Ukrajincům říká: ‚Tady máte zbraně, tady máte peníze, bojujte, jen nás s tím neotravujte, my už s tou válkou prostě nechceme mít nic společného,“ prohlásil Fico.
Ruská moderátorka Olga Skabejevová, která rozhovor vedla, je jednou z nejznámějších mediálních tváří ruské diktatury. Během své kariéry si vysloužila přezdívku „Železná panna putinovské televize“, ve svém pořadu 60 minut například označila masakry v Buči za podvody naaranžované západními tajnými službami a vyzývala k demilitarizaci NATO. Fica v závěru pořadu dokonce pozvala na oslavy Dne vítězství do Moskvy. Ten nabídku přijal.
„Velmi rád. Poděkuji Rudé armádě, vojákům Rudé armády. Při oslavách 80. výročí Karpatsko-dukelské operace jsem řekl, že maršál Koněv si zaslouží pomník na Slovensku. Budu považovat za čest přijet do Moskvy a zúčastnit se oslav 80. výročí konce druhé světové války a především vítězství nad fašismem. Cítím to jako svou osobní povinnost,“ uvedl Fico.
Dalším významným krokem, který prohlubuje propast mezi Českem a Slovenskem je pozastavení mezivládních konzultací. Ty přerušil kabinet premiéra Petra Fialy letos v březnu. Krok zdůvodnil rozdílnými názory na klíčová témata zahraniční politiky.
Týká se to hlavně vztahu k Ukrajině, která se více než dva roky brání ruské invazi. Ficova nynější vláda po loňském nástupu do úřadu zastavila vojenskou pomoc Kyjevu ze slovenských státních zásob.