Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Policie našla u Jihlavy masový hrob Němců z poválečné doby

Česko

  13:58aktualizováno  16:38
DOBRONÍN - Policie našla u Dobronína na Jihlavsku v místě údajného hrobu Němců kosterní pozůstatky. Koncem května 1945 tam prý místní Češi zavraždili kolem 15 německých obyvatel.

Policie našla u Jihlavy masový hrob Němců foto: ČTK

Kriminalisté případ vyšetřují od minulého září pro podezření z trestného činu vraždy, řekl na místě novinářům vyšetřovatel Michal Laška.

Průzkum se koná od pondělního rána několik set metrů za vesnicí, v lokalitě Budínka. Policisté nejprve na louce bagrem odkryli přibližně dvoumetrový pás vrchní zeminy. "Asi tak na rozloze čtyři krát čtyři metry byly nalezeny kosterní pozůstatky a části ošacení," uvedl Laška. Kolik bylo na místě pohřbeno lidí a zda měli nějaká zranění, se podle něj ale ještě nedá určit.

Kriminalisté a archeologové budou na louce pracovat zřejmě do pátku. Pak budou nález zkoumat odborníci brněnského antropologického ústavu.

Policie našla u Jihlavy masový hrob Němců

"Naším cílem je samozřejmě identifikace těchto obětí," uvedl Laška. K tomu by měly pomoci i vzorky DNA zemřelých, které se budou porovnávat s genetickými profily možných příbuzných. "Shromáždili jsme celou řadu písemných i fotografických materiálů případných obětí," vysvětlil Laška. Dodal, že rodinní příslušníci údajně zavražděných dnes žijí v Německu, protože to byli lidé určení v květnu 1945 k odsunu.

Důvody tragédie jsou nejasné
Důvody, které by mohly vést k tragédii u Dobronína, jsou podle vyšetřovatele nejasné. Poukázal ale na to, že před 65 lety žilo v Dobroníně a v okolních obcích hodně Němců. "Je skutečně možné, že tu docházelo k vyřizování nějakých účtů," řekl. Z lidí, kteří by podle dosavadních svědectví mohli být přímo účastni tragedie, už podle Lašky žije jen jeden.

Ten tvrdí, že si nic nepamatuje. Dobronínští obyvatelé prý o těchto událostech nechtějí moc mluvit. Ani ve zdejších kronikách se o nich nenašla zmínka. Informace pocházejí z archivů a od pamětníků v Německu.

Starosta Dobronína Jiří Vlach (KSČM) řekl, že ho o průzkumu na území obce policisté neinformovali. Vyšetřování mu nevadí, pokud bude dotaženo do důsledku. "Já říkám vždycky, když někdo něco vyvede, nechť nese trest. Ale zdaleka si nemyslím, že by Němce ubíjeli Češi," řekl. Svůj předpoklad starosta dokládá tím, že podle toho, co ví, neměli být mezi zabitými žádní obyvatelé Dobronína ani blízké Střelecké. Podle něj mohl mít někdo třeba zájem odstranit nepohodlné svědky.

Policie našla u Jihlavy masový hrob Němců

Pro obvinění je nutno zvážit Benešovy dekrety
Zatím ani není jisté, zda v případě potvrzení vraždy bude někdo obviněn. "To je otázka velmi předčasná. Je nutno zvážit Benešovy dekrety, které platily v roce 1945, je nutno zvážit otázku, jestli se jednalo o vraždu, která by dneska byla už promlčená, nebo o jiný trestný čin, na který se promlčení nevztahuje," popsal Laška.

Podle dřívějších informací napsala německá spisovatelka Herma Kennelová ve své knize Bergersdorf, že mezi 12. a 19. květnem 1945 několik obyvatel zmasakrovalo u obce Dobronín asi 15 Němců, kteří měli být odsunuti.

Spisovatelka uvádí, že alkoholem posilněná skupina vyzvedla německé muže z požární zbrojnice a odvedla je na pole u lesa. Tam si museli vykopat hroby a pak byli ubiti nebo zastřeleni. Případ ohlásil policii jihlavský novinář Miroslav Mareš, který shromažďuje archivní materiály.


Masakry německého obyvatelstva na území ČR

Brno
 V takzvaném "brněnském pochodu smrti" opustily krátce po válce nuceně jihomoravskou metropoli tisíce německých civilistů. Mnozí z nich cestu nepřežili. Umírali z vyčerpání, kvůli šířícím se nemocem i krutému zacházení. Oběti brněnského odsunu připomíná památník, který stojí nedaleko Pohořelic na Břeclavsku. Právě tam byl po válce nouzový tábor, ve kterém zemřelo několik stovek lidí.

Lověšice (Přerovsko)
V noci z 18. na 19. června 1945 na železniční stanici v Lověšicích nedaleko Přerova se důstojník obranného zpravodajství Karol Pazúr rozhodl prověřit, zda mezi přepravovanými karpatskými Němci nejsou i kolaboranti s nacisty. Jeho jednotky pod záminkou výslechu z vlaku vyvedly a potom postřílely 120 žen, 71 mužů a 74 dětí. O počtu mrtvých však exitují různé verze. Mezi oběťmi, které vojáci i okradli, však byli také Slováci, Maďaři i jedna Ruska.

Postoloprty (Lounsko)
Při masakru v postoloprtské bažantnici zahynuly v červnu 1945 stovky německy mluvících obyvatel regionu. Československá armáda v červnu 1945 v místních kasárnách soustředila tisíce Němců, 763 z nich bylo bez soudu zastřeleno. Mezi nimi i pět chlapců ve věku od 12 do 15 let. Rozkaz k jejich zastřelení dal štábní kapitán Vojtěch Černý, pachatelem dalších tří vražd byl policejní velitel z Postoloprt Bohuslav Marek.

Praha
Podle nedávno zveřejněných dokumentů čeští povstalci zastřelili v Praze na Bořislavce čtyřicítku Němců a pak jejich těla ještě přejížděli nákladním autem. Zřejmě to byli němečtí obyvatelé Prahy, kterým se Češi mstili za válečná příkoří, mohli to však být i prchající němečtí vojáci, kteří zahodili uniformy.

Ústí nad Labem
Masakr odstartoval 31. července 1945 výbuch muničního skladu v Ústí nad Labem - Krásném Březně, při němž zahynulo 27 lidí. Vzápětí po výbuchu se v ulicích města rozpoutal masakr místního německého obyvatelstva. Oběti byly stříleny, ubíjeny, ale také topeny, řada z nich byla shozena z Benešova mostu do Labe. Přesný počet mrtvých dodnes není znám, podle historiků však zahynulo minimálně 43 lidí, maximálně 100. Jejich smrt měla být odplatou za výbuch v továrně, označený za německou sabotáž. Mnoho zastánců má však i teorie, že řetěz tragédií spustila pouhá nešťastná náhoda.

Autoři: ,

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...