Neděle 9. srpna 2020svátek má Roman 32 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie našla viníky masakru Němců na Lounsku

Výstava Zapomenutí hrdinové mapovala činnost sudetských Němců, kteří během války vystupovali proti nacismu.   | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výstava Zapomenutí hrdinové mapovala činnost sudetských Němců, kteří během války vystupovali proti nacismu. | foto: ČTK

POSTOLOPRTY Policie vypátrala muže, kteří jsou odpovědni za masakr Němců krátce po skončení 2. světové války v Postoloprtech na Lounsku. Československá armáda v červnu 1945 v místních kasárnách soustředila tisíce Němců, 763 z nich bylo bez soudu zastřeleno.

Mezi nimi i pět chlapců ve věku od 12 do 15 let. Rozkaz k jejich zastřelení prý dal štábní kapitán Vojtěch Černý, pachatelem dalších tří vražd byl údajně policejní velitel z Postoloprt Bohuslav Marek. Už loni to zjistili žatečtí kriminalisté, uvedl server Aktuálně.cz.

Žádný z mužů nebyl za své činy odsouzen, oba jsou už po smrti. Marek zemřel podle serveru v jednasedmdesáti letech v roce 1969, o tři roky starší Černý v roce 1991. Žatecká kriminálka pátrala podle serveru po pachatelích masakru třikrát. Teprve při posledním vyšetřování se podařilo viníky označit.

Kriminalista Pavel Karas se začal případem zabývat v roce 2006 s úkolem najít vraha pěti zastřelených chlapců. "Nepřipouštěl jsem si, že by se Češi mohli chovat tak, jak to bylo popsáno v trestním oznámení. Bral jsem to jen jako povídání o něčem, co se možná stalo. Jenže během vyšetřování mi nezbývalo, než si připustit, že se to skutečně stalo - a navíc, že to spáchali Češi," uvedl pro web vyšetřovatel.

Podle Karase je velmi pravděpodobné, že Marek s Černým nesli zodpovědnost i za smrt ostatních lidí při postoloprtském masakru. "Tehdejší trestní řád neznal trestný čin genocida. Kdyby ale existoval, neobvinil bych je z vraždy, ale z genocidy," doplnil.

Klíčové pro nalezení viníků byly výslechy svědků, kteří masakr přežili a byli odsunuti do Německa. Policie během dvouletého vyšetřování vyslechla 37 lidí. Drtivá většina z nich byla přítomna popravě chlapců. Až na malé detaily se všichni svědci shodli na popisu událostí, stejně tak na fotografiích shodně identifikovali Marka, uvedl Aktuálně.cz.

Z výpovědí vyplývá, že chlapci se pokusili z internačního tábora utéci, či si natrhat ovoce ze stromů v zahradě. Jenže hlídka je chytila a na příkaz Marka brutálně zmlátila. Poté je na příkaz Černého demonstrativně před zraky ostatních popravila.

Marek i Černý vypovídali podle serveru v roce 1947 před vyšetřovací parlamentní komisí. Marek údajně detailně popsal způsob vykonání exekucí, svou vinu na popravě tisíců Němců ale nikdy nepřiznal. Černý naopak netajil, že rozkaz k popravě chlapců vydal. Svého činu však nelitoval.

Němci chtějí památník
"Němci udělali tolik zla, že jim to nikdy nemůžeme odplatit, i kdybych prováděl exekuce každý den. Jestliže německý národ dovedl odpravit 25 milionů lidí, je těžké jednati jinak, chceme-li s nimi držet krok," řekl před vyšetřovací komisí.

O vybudování památníku ve Postoloprtech, který by připomínal i tři stovky povražděných Němců krátce po válce, usilují už několik let němečtí rodáci.

Postoloprtští zastupitelé loni souhlasili se zřízením komise, která by posoudila záměr vybudování pamětního místa či pomníku obětem 2. světové války. V komisi mají usednout zástupci města, německých rodáků, veřejnosti i fundovaný historik.

Otázka česko-německých vztahů podle starosty Miroslava Hyláka (SNK ED) dosud vyvolává emoce zejména u starší generace obyvatel. Chce proto, aby konečné rozhodnutí padlo po dohodě všech zainteresovaných stran, což by mělo složení komise garantovat.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...