27. ledna 2017 17:06 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie navrhla obžalobu v kauze opravy kladrubského hřebčína za 300 milionů

Hřebčín v Kladbrubech nad Vltavou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hřebčín v Kladbrubech nad Vltavou. | foto: MAFRA – Michal Klíma

PRAHA Policie navrhla obžalovat sedmnáct lidí a pět firem kvůli zakázce na opravu hřebčína v Kladrubech nad Labem za 300 milionů korun. Uvedla to v pátek Česká televize, informaci potvrdil dozorující státní zástupce z pražského vrchního státního zastupitelství Adam Borgula.

Rozsáhlá kauza se týká údajného dotačního podvodu, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a poškozování finančních zájmů EU. „V lednu jsem obdržel návrh na podání obžaloby 22 obviněných fyzických i právnických osob. U jedné další osoby jsem obdržel návrh na zastavení trestního stíhání z důvodu úmrtí,“ řekl žalobce.

V Národním hřebčíně v Kladrubech a na dalších místech zasahoval 31. května 2013 policejní Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Později bylo postupně obviněno 18 lidí ze stavebních podniků a hřebčína a dále pět firem. Mezi stíhanými jsou manažeři z podniků Enteria, Geosan Group, Strabag nebo Metrostav. Policie ani státní zastupitelství jména obviněných nezveřejnily.

Na obnovu sedmnácti objektů získal hřebčín 300 milionů korun z EU. Opravy začaly v zimě 2015 po ukončení dalšího, v pořadí již třetího výběrového řízení. Předchozí dvě byla zrušena.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz