Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Policie navrhla obžalovat Parkanovou a Staňka v kauze letadel CASA

Česko

  11:01aktualizováno  12:22
PRAHA - Protikorupční policie navrhla podat obžalobu v kauze nákupu letadel CASA pro českou armádu. Mluvčí útvaru Jaroslav Ibehej to uvedl na webu. V případu figuruje exministryně obrany Vlasta Parkanová a bývalý šéf resortní sekce vyzbrojování Jiří Staněk.

Vyšetřovatelé je viní z porušování povinnosti při správě cizího majetku a ze zneužívání pravomoci veřejného činitele. Nákupem letounů údajně vznikla státu škoda 818,8 milionu korun. Obviněným hrozí až deset let vězení.

PSALI JSME:

„Policisté Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality služby kriminální policie a vyšetřování dnešního dne předali státnímu zástupci Vrchního státního zastupitelství v Praze spisový materiál, který se týká nákupu letadel CASA pro Armádu České republiky. Kriminalisté zároveň státnímu zástupci navrhli podat obžalobu na dvě obviněné osoby,“ napsal Ibehej. Na vývoj v kauze upozornila Česká televize.

O nákupu letounů CASA za více než 3,5 miliardy korun rozhodla vláda Mirka Topolánka (ODS) v roce 2009. Nákup byl od počátku mnohými odborníky i médii kritizován jako předražený. Hovořilo se také o tom, že za pořízením letadel stál silný tlak vysoce postavených úředníků ministerstva obrany, kteří španělské stroje prosadili proti vůli některých armádních představitelů.

grafika - CASA

Exministryně podle kriminalistů nenechala zpracovat nezávislý posudek na cenu letounů pro vojenské letectvo. Původně vyšetřovatelé škodu vyčíslili na 658 milionů korun.

Parkanová je přesvědčena o tom, že se trestného činu nedopustila. Už dříve uvedla, že své stíhání považuje za bezdůvodné. Vinu odmítá i Staněk.

Chronologie kauzy CASA

Září 2005 - Vojáci začali s průzkumem trhu, na jehož základě se chtěli rozhodnout, kdo dodá nástupce dosluhujících antonovů. Uvažovalo se o americkém letounu C-130 Hercules, evropském Airbusu A-400M, letounu CASA evropského koncernu EADS či novějších ukrajinských antonovech.

Červenec 2007 - Padlo rozhodnutí, že se neuskuteční tendr a vojáci se pokusí získat nové stroje výměnou za nepotřebné bitevníky L-159.

20. dubna 2009 - Vláda Mirka Topolánka (ODS), tehdy již v demisi, schválila pořízení čtyř letounů CASA za 3,5 miliardy korun. Jeden stroj měl být získán výměnou za pět bitevníků L-159. Materiály vládě předložilo ministerstvo obrany (MO) vedené od ledna 2007 do května 2009 Vlastou Parkanovou (tehdy KDU-ČSL, později TOP 09). Nákup byl mnohými odborníky i médii kritizován jako předražený. Spekulovalo se i o tom, že za pořízením letadel stál tlak vysoce postavených úředníků ministerstva, kteří prý španělské stroje prosadili proti vůli některých armádních představitelů. Obchod prověřovala Evropská komise, která ale v listopadu 2011 řízení zastavila.

7. května 2009 - Zástupci MO a společnosti Omnipol podepsali smlouvu o nákupu čtyř letadel CASA C-295M.

10. ledna 2010 - První z letounů přistál v Praze. Zbylé tři stroje z kontraktu za 3,5 miliardy korun v průběhu roku.

3. února 2011 - Armáda po problémech jednoho stroje dočasně zakázala strojům CASA létat. Podobný zákaz postihl české letouny CASA i v květnu a říjnu 2011.

9. října 2011 - Podle ministra obrany Alexandra Vondry (ODS) se podařilo vyjednat prodloužení záruky na letouny o půl roku.

31. května 2012 - MO oznámilo, že Omnipol a EADS odstranily v dohodnutém termínu závady na avionice letadel CASA.

13. června 2012 - Policie požádala poslance o vydání Parkanové kvůli tomu, že ještě jako ministryně obrany nenechala udělat znalecký posudek k ověření ceny nakupovaných letounů. Stát tak údajně přišel o 658 milionů korun. Parkanová obvinění odmítla.

11. července 2012 - Poslanci vydali Parkanovou ke stíhání. Parkanová vzápětí rezignovala na funkci místopředsedkyně Sněmovny.

30. července 2012 - Konsorcium EADS vrátilo Česku jako kompenzaci za nedostatky dodávky letadel CASA dvoumístný letoun L-159. Druhý L-159 vrátilo Španělsko do ČR koncem srpna 2013.

11. září 2012 - Ministerstvo obrany potvrdilo, že se jako poškozený připojilo s nárokem na náhradu škody k trestnímu řízení v kauze CASA.

12. července 2013 - Systém ochrany proti naváděným raketám českých letounů CASA prošel vojskovými zkouškami. Se zprovozněním systému se technici potýkali dva roky.

14. srpna 2013 - Parkanová na internetu zveřejnila záznamy výpovědí všech svědků i obviněných v kauze. Později za to dostala pokutu 16.000 korun od Úřadu pro ochranu osobních údajů. Exministryně proti tomu podala správní žalobu.

24. února 2015 - Ministerstvo obrany podepsalo smlouvu na osmiletý servis čtyř letadel CASA s jejich výrobcem, společností Airbus Defence & Space. Rámcová smlouva má maximální limit plnění 1,24 miliardy korun.

4. března 2015 - Protikorupční policie navrhla obžalovat Parkanovou a bývalého šéfa ministerské sekce vyzbrojování Jiřího Staňka z porušování povinnosti při správě cizího majetku a ze zneužívání pravomoci veřejného činitele. Nákupem letounů CASA údajně vznikla státu škoda 818,8 milionu korun.


Autoři: ,