13. března 2015 10:10, aktualizováno  10:35 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie navrhla obžalovat sestru z Rumburku. Za šest vražd jí hrozí doživotí

Okresní soud v Ústí nad Labem poslal do vazby zdravotní sestru z nemocnice z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Okresní soud v Ústí nad Labem poslal do vazby zdravotní sestru z nemocnice z... | foto: MAFRA - Ondřej Bičiště

RUMBURK Policie ukončila vyšetřování vražd šesti pacientů v Lužické nemocnici v Rumburku. Kriminalisté v pátek podali státnímu zástupci návrh na obžalobu bývalé zdravotní sestry Věry Marešové, která údajně pacienty zabíjela draslíkem. Marešové, která je od konce loňského listopadu ve vazbě, hrozí podle právní kvalifikace případu až doživotní vězení.

„Spis byl dnes předán státnímu zástupci s návrhem na podání obžaloby. V případě odsouzení hrozí ženě až doživotní vězení,“ řekla Hyšplerová.

Marešová byla původně stíhána kvůli zabití jedné pacientky. Sedmdesátiletá žena zemřela v Lužické nemocnici v Rumburku loni v noci na 6. června a vyšetřování prokázalo, že ji zabila velká dávka draslíku, která způsobila srdeční arytmii a smrt. Lék jí podle policie podala Marešová. Na případ upozornil lékař Petr Vondráček, který zemřelé pacientce nechal odebrat krev. Vondráček řekl, že se ke kauze už vyjadřovat nechce.

Po dalším vyšetřování a na základě znaleckých posudků kriminalisté rozšířili obvinění o dalších pět skutků. Klíčovým důkazem byly znalecké posudky. Žena podle policie vraždila od roku 2010 do loňska. „Znalec potvrdil, že se i v těchto případech jedná o stejný způsob provedení, čili o shodný modus operandi,“ řekl už dříve státní zástupce František Stibor.

Lékař Petr Vondráček z  Lužické nemocnice v Rumburku.
Lužická nemocnice a poliklinika v Rumburku.

Právě na způsob úmrtí pacientů se kriminalisté a znalci zaměřovali. Práci jim ztěžovalo to, že neměli k dispozici těla obětí. Kontrolovali tak zdravotní karty a záznamy z nemocnice s křivkami EKG. Podle Stibora policisté a znalci prověřovali všechna úmrtí na jednotce intenzivní péče v rumburské nemocnici, podezřelých případů našli 11. 

U pěti případů nalezli stejné důkazy jako v případě první vraždy. Šest obětí je podle šéfa krajských kriminalistů Charváta konečné číslo. „To hrozivé číslo šest zatím zůstane. My nepodezříváme obviněnou z dalších vražd,“ řekl krátce před ukončením vyšetřování Charvát. Žena podle informací vraždila proto, že neměla ráda pacienty.

Podle bývalého ředitele nemocnice Darka Švába vedení o podezřelých úmrtích nevědělo. „Pokud ten proces byl tak sofistikovaný, jak máme informace, tak to bylo hodně složité. Ale určitých náznaků si asi kolegové nebo kolegyně z toho příslušného pracoviště všimnout mohli. Možná tomu nepřikládali takový význam. Nevím, to je potom na nich,“ řekl Šváb s tím, že nemocnice po loňském úmrtí pacientky udělala vše pro to, aby se případ prošetřil. „Potom, co jsme obdrželi informace, že k něčemu došlo, tak jsme to bezodkladně, během několika hodin, šli podat na policii.“

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
FULLSTACK DEVLOPER PRO AMBICIOZNÍ PROJEKT

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 45 000 - 75 000 Kč