Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Policie navrhla zastavit stíhání premiérova syna v kauze Čapí hnízdo

Česko

  16:50aktualizováno  17:34
Policie navrhla zastavit stíhání premiérova syna Andreje Babiše mladšího, který je obviněn v kauze kolem dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo. Uvedl to server Seznam Zprávy. Návrh nyní posoudí státní zástupce Jaroslav Šaroch, který už stíhání zbylých obviněných včetně premiéra Andreje Babiše (ANO) zastavil.

LISTOPAD: Server Seznam Zprávy přinesl výpověď Andreje Babiše mladšího, který uvedl, že jeho otec chtěl, aby si kvůli vyšetřování kauzy Čapí hnízdo udělal nucené prázdniny. Na Ruskem okupovaný ukrajinský poloostrov Krym jej měl odvést podnikatel a zaměstnanec Agrofertu Petr Protopopov. Premiér Andrej Babiš údajný únos odmítl. Jeho syn je dle něj duševně nemocný, má trpět schizofrenií, a musí být pod dohledem. foto: pořad ZVLÁŠTNÍ VYŠETŘOVÁNÍ, SEZNAM.CZ

Důkazy v kauze Čapí hnízdo nesvědčily o spáchání trestného činu, říká státní zástupce Šaroch

V kauze čelili kromě Babiše a jeho syna obvinění také premiérova manželka Monika, dcera Adriana Bobeková, švagr Martin Herodes a také bývalí členové společnosti Farma Čapí hnízdo Jana Mayerová a Josef Nenadál. Stíhání zbylých obviněných zastavil Šaroch v září. Část, která se týkala Babiše mladšího byla na jaře vyloučena k samostatnému řízení. Návrh na zastavená stíhání podle Seznamu poslali policisté státním zástupcům před několika dny.

Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila Agrofertu. V prosinci 2007 se firma přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele. O rok později získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást Agrofertu neměla nárok. Po několika letech se společnost vrátila pod Agrofert.

Šaroch v usnesení o zastavení trestního stíhání uvedl, že ke změně společnosti na akciovou s akciemi na majitele došlo z Babišova podnětu. Anonymní akcie byly následně prodány předem vybraným osobám, Babišovým dětem Adrianě a Andrejovi a také premiérově ženě. Podle státního zástupce je zřejmé, že si tímto krokem chtěl Babiš nad společností udržet vliv.

Život Babiše mladšího po boku ‚pečovatele‘ Protopopova: začalo to incidentem na dálnici

Tvrzení Babiše, že akcie svým dětem koupil proto, aby mohly zkusit podnikat, považuje Šaroch za účelové. Účelovým byl podle žalobce i následný přeprodej akcií Babišovu švagrovi Herodesovi, který byl v případu také obviněn. Herodes podle obvinění koupil 60 procent akcií společnosti, a snížil tak podíl, který vlastnili Babišovi rodinní příslušníci. Za toho ale Herodes právně považován nebyl. V případě potřeby by tak podle usnesení mohlo být deklarováno, že Babiš nemá vliv na většinu ve společnosti, což by mohlo zkomplikovat postavení firmy jako malého a středního podniku.

Šaroch stíhání zastavil zejména proto, že se nepodařilo opatřit důkazy o tom, že by obvinění uvedli v žádosti o poskytnutí dotace nepravdivé údaje, nebo by takové údaje zamlčeli. Protože akcie společnosti byly akciemi na majitele, nelze podle Šarocha také prokázat, kdo je v době podpisu smlouvy o poskytnutí dotace vlastnil.

Policie také v současnosti prověřuje oznámení Babiše mladšího o tom, že byl unesen na Krym. Syn premiéra poslal loni v lednu policii e-maily, v nichž psal, že byl kvůli kauze Čapí hnízdo unesen. Policisté z Prahy 1 pak ale prověřování případu ukončili, žádný zločin se podle nich nestal, za chybu byli kázeňsky potrestáni. Premiér nařčení popřel, jeho syn podle něj trpí schizofrenií.

Výběr událostí kolem Čapího hnízda

2006 - Začala přestavba statku na konferenční centrum Čapí hnízdo. V únoru 2006 se majitelem areálu u Benešova stala firma Imoba z holdingu Agrofert, který patřil současnému premiérovi a šéfovi hnutí ANO Andreji Babišovi.

1. prosince 2007 - ZZN AGRO, s.r.o. Pelhřimov z Agrofertu se přeměnila na stejnojmennou akciovou firmu s akciemi na majitele. Jediným akcionářem byla a.s. ZZN Pelhřimov. ZZN AGRO Pelhřimov se později přejmenovala na Farmu Čapí hnízdo. Akcie získali Andrej Babiš mladší a jeho sestra a dále partnerka Babiše staršího (nyní manželka) Monika. V únoru 2008 se dalším spolumajitelem stal Martin Herodes, bratr Moniky Babišové.

20. srpna 2008 - Výbor Regionální rady ROP Střední Čechy schválil dotaci 50 milionů korun na projekt Farmy Čapí hnízdo.

17. září 2008 - Za akcie Farmy Čapí hnízdo zaplatil Babiš starší, podle serveru iROZHLAS.cz to byl dar dětem a partnerce.

Červen 2010 - Farma byla dokončena a otevřena. V médiích byla spojována s Babišem, který ale vlastnictví odmítal.

Září 2010 - Udělením dotace Čapímu hnízdu se zabýval týdeník Ekonom. Podle něj byla firma brána jako malý podnik, a jak časopisu potvrdil středočeský dotační úřad, v případě propojení s kapitálově silnější společností by dotaci nezískala.

Únor 2011 - Při jednom z auditů bylo zjištěno, že farma požádala v roce 2009 o jednu platbu dřív, než uhradila fakturu. Kvůli porušení podmínek byla firmě vyměřena pokuta, v roce 2012 byla většina pokuty odpuštěna.

Říjen 2013 - Babiš řekl týdeníku Respekt: "S Čapím hnízdem nemám nic společného... Nevím, komu to patří." V té době Babišovo hnutí ANO mířilo za úspěchem ve volbách do Sněmovny, který mu otevřel cestu do vlády. Babiš dodal, že firmě půjčil 400 milionů korun a má tam pronajatu jednu budovu.

Listopad 2013 - Agrofert jako ručitel za úvěr přebral ztrátovou Farmu Čapí hnízdo.

Červen 2014 - Společnost Farma Čapí hnízdo zanikla poté, co zákon zakázal anonymní akcie na majitele. Sloučila se s firmou Imoba, která spravuje nemovitosti Agrofertu.

29. prosince 2015 - Server Aktuálně.cz informoval, že policie začala prověřovat okolnosti získání dotace pro Čapí hnízdo.

2. března 2016 - Server Neovlivni.cz napsal, že Evropský úřad proti podvodům (OLAF) zahájil oficiální vyšetřování okolností dotace 50 milionů korun na stavbu farmy Čapí hnízdo.

13. března 2016 - Babiš řekl, že zná jméno vlastníka Čapího hnízda z doby žádosti o dotaci, nechce ho ale prozradit.

23. března 2016 - Babiš řekl, že Farmu Čapí hnízdo vlastnili v době získání dotace jeho dvě dospělé děti a bratr partnerky.

10. srpna 2017 - Policie zaslala do Sněmovny žádost o vydání Babiše a místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka. Žádost souvisela s kauzou dotací, 6. září Sněmovna Babiše a Faltýnka vydala.

9. října 2017 - Babiš a Faltýnek byli obviněni. Oba politici vinu odmítli. Babiš proti obvinění podal stížnost.

20. až 21. října 2017 - Hnutí ANO vyhrálo volby, se zvolením do Sněmovny získali Babiš a Faltýnek znovu imunitu.

23. října 2017 - Policie v kauze obvinila 11 lidí, mezi nimi i Babišovu manželku, dvě dospělé děti a švagra.

21. listopadu 2017 - Policie zaslala do Sněmovny novou žádost o vydání Babiše a Faltýnka. Sněmovna je vydala 19. ledna 2018.

20. prosince 2017 - Bylo oznámeno, že OLAF uzavřel vyšetřování dotací pro Čapí hnízdo. Výsledky byly postoupeny ČR, 4. ledna 2018 ministerstvo financí zveřejnilo tři odstavce závěrů, později Hospodářské noviny přinesly kompletní znění zprávy.

4. ledna 2018 - MF navrhlo úřadům, aby vyňaly z evropského financování projekty, které vyšetřuje OLAF nebo jsou předmětem správního či trestního řízení. Týká se to i Čapího hnízda, které pak MF samo vyňalo z evropského financování 29. ledna.

3. května 2018 - Žalobce zamítl Babišovu stížnost proti obvinění. Stíhání Faltýnka a dalších tří lidí naopak zrušil.

4. května 2018 - Úřad ROP Střední Čechy vyzval Imobu coby nástupnickou firmu původního příjemce dotace, aby dotaci do 30 dnů vrátila. Imoba dotaci vrátila koncem června.

7. června 2018 - Babiš poprvé vypovídal na policii jako obviněný. Policie vyslechla i další stíhané, Babišovu manželku a dceru Adrianu Bobekovou. Nevyslechla Babiše mladšího.

12. listopadu 2018 - Server Seznam Zprávy zveřejnil reportáž, ve které mu Babiš mladší řekl, že jej spolupracovníci jeho otce drželi na Krymu, aby nemohl vypovídat k Čapímu hnízdu. Premiér to odmítl a řekl, že jeho syn je psychicky nemocný. Reportáž byla rozbuškou krize, která vyvrcholila 23. listopadu hlasováním o nedůvěře vládě, jež ale Babišův kabinet ustál.

26. března 2019 - Policie ukončila vyšetřování dotací pro Čapí hnízdo. Ukončení vyšetřování se netýkalo premiérova syna.

17. dubna 2019 - Policie předala spis v kauze státnímu zástupci, navrhla obžalovat Babiše a ostatní obviněné. Návrh se netýkal premiérova syna Andreje, který byl stíhán samostatně. Do června všichni obvinění požádali o zastavení stíhání.

2. září 2019 - Pražské městské státní zastupitelství informovalo, že dozorový státní zástupce Jaroslav Šaroch změnil právní názor na kauzu Čapí hnízdo. Podle Deníku N se Šaroch rozhodl zastavit trestní stíhání.

13. září 2019 - Městské státní zastupitelství zveřejnilo na webu, že státní zástupce zastavil trestní stíhání Babiše a dalších v kauze Čapí hnízdo. Farma splňovala podmínky definice malého a středního podniku a byla správně posouzena jako nezávislý podnik, uvedlo zastupitelství. Vedoucí státní zástupce Martin Erazím se ztotožnil se Šarochovým právním názorem.

19. září 2019 - Prezident Miloš Zeman vzbudil rozruch vyjádřením, že plánuje zastavit případné stíhání premiéra Babiše v kauze, pokud by bylo obnoveno. Babiš později uvedl, že by abolici nepřijal a debata o tom je nesmyslná.

31. října 2019 - Server Seznam Zprávy uvedl, že policie navrhla zastavit stíhání premiérova syna Andreje Babiše ml.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!