1. listopadu 2012 14:25 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie navrhuje zastavit stíhání Kocourka za odkloněné miliony

Martin Kocourek.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Kocourek. | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA Policie opět navrhla žalobci zastavit trestní stíhání bývalého ministra průmyslu a obchodu za ODS Martina Kocourka a jeho matky. Policisté Kocourka i jeho matku Jindřišku viní z poškozování věřitele kvůli "odklonění" 16 milionů při rozvodu s exministrovou někdejší manželkou Olgou.

Policisté již jednou návrh na zastavení stíhání obou obviněných podali s odůvodněním, že nezískali souhlas se stíháním od exmanželky, který podle zákona potřebují. Státní zástupce Zdeněk Matula jim však případ vrátil, aby zjistili, zda se podmínka výslovného souhlasu se stíháním vztahuje i na případ již bývalých manželů. Matula se také v minulosti vyjádřil, že pokud mu policie znovu zastavení stíhání navrhne, s největší pravděpodobností tak učiní.

ČTĚTE TAKÉ:

Šéfovi okresního státního zastupitelství Praha-západ Ondřejovi Šmelhausovi návrh policie dorazil na stůl teprve dnes, nestihl se s ním proto zatím blíže seznámit. Pouze uvedl, že kriminalisté chtějí stíhání zastavit kvůli jeho nepřípustnosti. Protože mezitím Matula odešel na stáž na pražské vrchní státní zastupitelství, bude o dalším postupu rozhodovat sám Šmelhaus. Chce tak učinit v následujících týdnech. Zda stíhání zastaví, však neřekl.

Kvůli zatajení milionů před bývalou manželkou se o Kocourka zajímá také protikorupční policie. Zatím však stále sbírá a vyhodnocuje podklady.

Detektivové se zabývají samotným původem peněz. Policie vede trestní řízení pro podezření ze spáchání trestného činu legalizace výnosů z trestné činnosti, tedy praní špinavých peněz. Kocourek však vždy jakoukoli vinu odmítal.

Kocourek zapíral

Kauzu, která vyvrcholila jeho odchodem z vlády, zahájila loni v listopadu zpráva Mladé fronty Dnes o tom, že ministrova matka uzavřela 3. března 2008 smlouvu se společností Key Investments (KI). O týden později se na jejím účtu objevily dluhopisy společnosti v hodnotě 16 milionů korun. Kocourkova matka je za několik měsíců prodala za 16,14 milionu. Z dokumentů prý nebylo jasné, jakým způsobem žena za dluhopisy zaplatila. Objevily se proto spekulace o původu peněz.

Kocourek popíral možnou korupci a za několik dní na tiskové konferenci prohlásil, že uvedené peníze byly jeho osobní, ale také historické rodinné prostředky. Ministr vysvětloval, že v roce 2008 nechtěl, aby jeho osobní prostředky a prostředky rodinných příslušníků byly ohroženy problémy, které měl se svou bývalou manželkou, a proto je svěřil do správy KI.

Exministrova bývalá manželka na Kocourka podala také žalobu. Domáhala se poloviny z 16 milionů korun, které její bývalý manžel před rozvodem skryl.Nakonec ji však vzala zpět, svůj krok tehdy nijak nezdůvodnila.

Lidovky.cz, ČTK