Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Proč chce policie vydat Nečase? Viní ho jen z uplácení rebelů trafikami

Česko

  16:56aktualizováno  17:42
PRAHA - Odstupujícího premiéra Petra Nečase (ODS) policie viní pouze z uplácení a zneužití pravomoci v kauze trafik pro trojici exposlanců Marka Šnajdra, Petra Tluchoře a Ivana Fuksy. Ve větvi týkající se sledování jeho manželky a dvou dalších lidí vojenskou rozvědkou tak Nečas nefiguruje.

Petr Nečas přichází na tiskovou konferenci foto: Vláda ČR

Serveru Lidovky.cz to řekl poslanec Jiří Dolejš (KSČM), který už nahlédl do žádosti o Nečasovo vydání. Ta v pondělí dorazila do Poslanecké sněmovny. "Žádost je koncipována na trestný čin úplatku, je tam i formulace hovořící o zneužití pravomoci veřejného činitele a týká se tří bývalých poslanců, o jiné kauzy nejde," uvedl Dolejš.

ČTĚTE TAKÉ:

V dokumentu nicméně žádné nové informace neobjevil. "Kdo četl poslední měsíc noviny, nic dalšího se nedozvěděl, vše tam bylo popsáno," tvrdí i přes to, že žádost obsahuje i pasáže s odposlechy. "Nejsou tam přímo uvedeny, ale část jich je v zápise citována," popsal.

Sám si zatím není jistý, zda Nečasovo vydání sněmovně doporučí.  "Budu se muset ještě poradit s kolegy na výboru i na poslaneckém klubu, předpokládám, že se ještě budeme ptát," odhaduje. V žádosti podle něj totiž chybí jasný důkaz, že trafiky pro trio byly úplatkem. "Není tam věta, kde se nabízí 'něco za něco'," přiblížil Dolejš.

Jasno o tom, co v případě vydání Nečase doporučí poslancům, nemá ani šéf mandátového a imunitního výboru Bohuslav Sobotka (ČSSD). "K této otázce se mohu vyjádřit až po prostudování žádosti a jednání mandátového výboru," řekl serveru Lidovky.cz.

Jeho spolustraníci jsou však plánují, že vydání dosluhujícího premiéra doporučí. Ještě neznám parametry té žádosti, ale předpokládám, že se zachovám stejně jako dříve, tudíž že podpořím vydání poslance," prozradil serveru Lidovky.cz. Stejně se chce zachovat i další člen výboru Jan Chvojka. "Je důležité, aby nezávislý soud určil hranice mezi trafikami a korupcí. A o to jde v tomhle případě zejména," vysvětluje.

Proti naopak budou zřejmě budou zástupci ODS. "Já budu hlasovat proti. Byla zveřejněna prakticky kompletní usnesení sdělení obvinění bývalých kolegů, jimž je kladeno za vinu, že složili mandát a přijali funkci. Předpokládám, že u Nečase to bude totéž z druhé strany. To pro mě není vůbec žádný trestný čin," řekl serveru Lidovky.cz Jan Vidím.

S obviněním nesouhlasí aní šéf poslanců ODS a další člen výboru Marek Benda. "Tak, jak jsme deklarovali už i v minulosti, nepokládáme tento výklad práva ze strany olomouckých žalobců za možný. Proto nikdo z našich poslanců nepodpoří vydání Petra Nečase," ujistil Benda.

Bohuslav Sobotka vidí řešení současné vládní krize v předčasných volbách.
Marek Benda

Bohuslav Sobotka a Marek Benda

Proti stíhání se ohradil i samotný Nečas. "Musím trvat na tom, že politické dohody nelze považovat za trestnou činnost, protože by se musely týkat mnoha jiných analogických případů v minulosti i současnosti. Navíc žádná dohoda o výměně rezignace na poslanecký mandát za funkce uzavřena nebyla. Proto mi není jasné, proč a z čeho bych měl být obviněný," reagoval Nečas na informaci o žádosti týkající se jeho vydání.

Nečas podle policie slíbil trojici tehdejších poslanců ODS úplatek za to, že složí poslanecký mandát, a údajně také zajistil jeho poskytnutí. Jde o první případ, kdy policie žádá o vydání předsedy vlády ke stíhání. V tomto volebním období už řešila dolní komora žádosti o vydání u šesti dalších členů, u pěti z nich policii vyhověla.

Končící premiér se podle svých slov je připraven obhájit před orgány činnými v trestním řízení i před sněmovnou. Žádost o jeho vydání nyní projedná sněmovní mandátový a imunitní výbor. Zřejmě si vyžádá další podklady, Sněmovna by se mohla podle dosavadních informací Nečasovým vydáním zabývat až na řádné schůzi v září.

Razie, která vedla k pádu vlády

  • Policie provedla 13. června rozsáhlou razii. Zasahovala na Úřadu vlády, na pražském magistrátu, v Lesích ČR, ve firmě Kardio Port a provedla přes 30 domovních prohlídek, mimo jiné u šéfky Nečasova kabinetu Jany Nagyové, kmotrů Ivo Rittiga a Romana Janouška či někdejšího žalobce z pražského vrchního státního zastupitelství Libora Grygárka. ČTĚTE ZDE:
  • Policie zatkla 8 lidí: Janu Nagyovou, vedoucího Úřadu vlády Lubomíra Poula (toho jako jediného neobvinila), bývalé poslance ODS Petra Tluchoře, Ivana Fuksu, bývalého náměstka na ministerstvu zemědělství Romana Bočka, bývalého šéfa Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka, jeho nástupce ve funkci ředitele VZ Milana Kovandu a zpravodajce Jana Pohůnka. Vyšetřovatelům unikl další exposlanec ODS Marek Šnajdr, který se ale sám přihlásil na policii v pátek a byl také zadržen. SOUHRN DNE ČTĚTE ZDE:
  • Policie zabavila množství dokumentů a také až 150 milionů korun (nezveřejnila, v jaké měně) a desítky kilogramů zlata.
Policisté odvážejí obžalovanou Janu Nagyovou z oddělení na Masné ulici v Ostravě k Okresnímu soudu v Ostravě Porubě
  • Policie viní Janu Nagyovou, že zneužila tajnou službu ke sledování tří osob včetně Nečasovy ženy Radky, s niž se premiér rozvádí. Ze zneužití pravomoci veřejného činitele viní vedle ní i Páleníka, Kovandu a Pohůnka, kteří sledování posvětili. ČTĚTE ZDE:
    Nagyovou obvinila policie i z korupce. Měla organizovat uplácení Tluchoře, Fuksy a Šnajdra, prostředníkem měl být Boček. ČTĚTE ZDE:
    Naopak Rittiga, Janouška, bývalého šéfa odboru městského investora Jiřího Tomana či vlivného člena ODS Tomáše Hrdličku, o nichž se mluví v usnesení o trestním stíhání Nagyové, policie nezadržela, nevyslechla, ani neobvinila. Rittig, Janoušek a Hrdlička byli v době razie v zahraničí. SOUHRN DNE ZDE:
  • Soud poslal do vazby sedm obviněných: Nagyovou, Tluchoře, Fuksu, Šnajdra, Bočka, Páleníka a Pohůnka. Kovanda se doznal a soud ho ponechal na svobodě. SOUHRN DNE ZDE:
  • V neděli 16. června večer ohlašuje premiér Petr Nečas demisi. Končí s ním celá vláda. VÍCE ZDE:
  • 8. 7. požádala policie sněmovnu o vydání Petra Nečase k trestnímu stíhání
Autor: