Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Korupci při financování Fischerovy kampaně policie neprokázala

Česko

  13:20aktualizováno  13:41
PRAHA - Protikorupční policii se nepodařilo prokázat korupci ani jinou trestnou činnost při financování prezidentské kampaně současného ministra financí Jana Fischera.

Jan Fischer foto: Dan MaternaLidové noviny

Případ byl uložen, řekl náměstek obvodní státní zástupkyně pro Prahu 7 Jan Lelek. Nařčení o nezákonném financování Fischerovy neúspěšné kampaně se objevilo poté, co se Fischerovi podařilo vyřešit půl roku trvající dluhy krátce po příslibu získání postu v úřednické vládě premiéra Jiřího Rusnoka.

"Policejní orgán to šetření ukončil a věc uložil bez toho, aniž by zahájil úkony trestního řízení, neboť dospěl k závěru, že není dáno podezření ze spáchání trestného činu," uvedl žalobce. Dodal, že nyní bude rozhodnutí policie přezkoumávat, s největší pravděpodobností se s ním však ztotožní.

Více o financování prezidentské kampaně Fischera čtěte zde:

"Já jsem si ten návrh na uložení věci přečetl a žádné podezření ze spáchání trestného činu tam neshledávám, nicméně spisový materiál si ještě prostuduji," podotkl Lelek. Fischer od počátku tvrdí, že financování jeho kampaně bylo v souladu se zákonem, dluhy ale splatil několik měsíců po uplynutí zákonné lhůty. Podle ministra za průtahy stála obava sponzorů z tlaku, kterému by mohli být vystaveni. Pochyby veřejnosti se však týkaly hlavně toho, že by Fischer mohl být kvůli darům jako ministr financí ovlivnitelný.

"Domněnky, že by mohlo být za něco někomu něco přislíbeno, to jsou prostě domněnky, které se nepodařily zjistit," prohlásil žalobce. Kvůli financování Fischerovy kampaně padla celkem tři trestní oznámení, jedno z nich podal kvůli údajnému poskytnutí a přijetí úplatku spolek Šalamoun.

Fischerova prezidentská kandidatura

  • Fischerova prezidentská kandidatura skončila s několikamilionovým dluhem.
  • Největší část dluhu, přes čtyři miliony korun, uhradil za Fischera po uplynutí zákonné lhůty jeho bývalý zaměstnavatel a majitel energetické skupiny CE Group Ladislav Dráb.
  • Podle něho byly peníze jeho soukromým vlastnictvím. Dalším z významných dárců pak byl Štefan Havlík, který poslal někdejšímu premiérovi úřednické vlády 980 000 korun.
Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy
Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy

Nemáte doma sušičku a trápíte se po každém praní se svým starým sušákem? Získejte jeden od Viledy. Právě na něm snadno usušíte ložní prádlo i...