14. května 2014 11:38 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie nově obvinila tři firmy v kauze zakázek České pošty, je mezi nimi Agrotec

Česká pošta – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká pošta – ilustrační foto. | foto: MAFRA - František Vlček

Další tři firmy byly nově obviněny v kauze údajné manipulace se zakázkami České pošty. Mezi nimi i hustopečský Agrotec, který patří do koncernu Agrofert ministra financí Andreje Babiše. Doposud tak bylo v kauze obviněno patnáct lidí a sedm firem.

Útvar pro odhalování organizovaného zločinu podle státního zástupce Zdeňka Matuly z pražského vrchního státního zastupitelství minulý týden rozšířil trestní stíhání dvou firem o další skutky, které jsou kvalifikované jako zločin sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě. Podle serveru Ihned.cz jde o již zmiňovanou firmu Agrotec.

"Obvinění se stejně jako v případě již stíhaných fyzických osob týká manipulace s veřejnými zakázkami malého rozsahu na stavební práce," uvedl Matula. Pro podobnou trestnou činnost pak bylo nově zahájeno trestní stíhání dvou dalších firem.

Policie rozšířila podle Matuly také obvinění jedné firmy v souvislosti s manipulací s veřejnou podlimitní zakázkou, která se týkala autoprovozu. "Nově pak bylo pro tuto trestnou činnost zahájeno trestní stíhání další právnické osoby," doplnil Matula.

ČTĚTE TAKÉ

Vyšetřování kolem autoprovozu se nijak netýká dodávek téměř 700 aut na stlačený zemní plyn pro poštu z let 2012 a 2013, na kterých se Agrotec vedle firem Arval, ALD Automotive a LeasePlan také podílel. Potvrdily to samy společnosti.

Mezi 15 obviněnými fyzickými osobami podle dostupných informací figurují například zaměstnanci České pošty, stavebních společností nebo zaměstnanci Agrotecu.

Policie v souvislosti s údajnými manipulacemi se zakázkami v dubnu zasahovala v centrále České pošty v pražské ulici Politických vězňů a v Olšanské ulici na Žižkově. O den později si detektivové odnesli dokumentaci i ze sídla Agrotecu. Holding Agrofert tehdy uvedl, že se zásah týkal loňské podlimitní zakázky na dodávku pneumatik pro poštovní vozy, kterou nakonec pošta zrušila. V souvislosti se stavebními zakázkami a zakázkami týkajícími se autoprovozu policie na poště zasahovala také na konci ledna.

Lidovky.cz, ČTK