Pátek 14. srpna 2020svátek má Alan 28 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie objevila skladiště smrtícího metanolu a falešné etikety

Policie objevila v garáži nedaleko sídliště Jižní Svahy ve Zlíně skladiště s asi 500 lahvemi podezřelého alkoholu. Vedle lahví bylo nalezeno i několik set etiket několika likérek.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie objevila v garáži nedaleko sídliště Jižní Svahy ve Zlíně skladiště s asi 500 lahvemi podezřelého alkoholu. Vedle lahví bylo nalezeno i několik set etiket několika likérek. | foto: ČTK

ZLÍN Policie objevila v garáži nedaleko sídliště Jižní Svahy ve Zlíně skladiště s asi 500 lahvemi podezřelého alkoholu. Pozdější expertizy navíc ukázaly, že obsahují smrtící metylalkohol. Na etiketách je uvedena Likérka Drak i další firmy. Další kontroly odhalily špatně označený alkohol také v Příbrami a v Moravskoslezském kraji.

Mezi lidmi je podle informací kriminalistů stále ještě několik lahví ze zlínského skladiště. Proto policisté varují, ať lidé z lahví v žádném případě nepijí. Zveřejnili etikety, kterými by měl být závadný alkohol označen (viz níže).

ČTĚTE TAKÉ:

Ve skladišti bylo nalezeno i velké množství etiket, které teprve čekaly na nalepení. Jednalo se o etikety hned několika likérek, konkrétně pak o alkohol názvu Lašský tuzemák, Albánská borovička, Extra jemná vodka Lunar a Meruňka.

Garáž, v níž byla i stáčírna alkoholu, policisté nalezli ve starším parkovacím komplexu nedaleko sídliště. "Díky výslechům a na základě operativních poznatků," přiblížil pátrání pro server Lidovky.cz ředitel policie ve Zlínském kraji Bedřich Koutný.

Mluvčí zlínské policie Petr Jaroš pak upřesnil, že jim pomohla výpověď dodavatele, který alkohol dovážel večerce, v níž koupili alkohol lidé ze Zlína otrávení metanolem.

Všechny indicie tak nasvědčují tomu, že tento dodavatel poskytl i alkohol, který policisté našli ve zmiňované garáži na sídlišti Jižní Svahy. "Nevylučuji, že je to tatáž osoba," řekl mluvčí zlínské policie Petr Jaroš.

Policie objevila v garáži nedaleko sídliště Jižní Svahy ve Zlíně skladiště s asi 500 lahvemi podezřelého alkoholu.

Policie objevila v garáži nedaleko sídliště Jižní Svahy ve Zlíně skladiště s asi 500 lahvemi podezřelého alkoholu.

Zatím však není zcela jisté, že se jednalo o závadný alkohol. V laboratoři je teprve testován. Není jisté, zda výsledky budou už zítra. "My potřebujeme zjistit nejen, jestli tam nějaký metanol byl, ale i kolik. O to je ta zkouška těžší," řekl Jaroš.

Majitel garáže - sedmatřicetiletý muž ze Zlína - je obviněn z porušení předpisů o nálepkách a jiných předmětech k označení zboží. Hrozí mu až tříleté vězení nebo zákaz činnosti.

Policie zatkla majitele večerky a jeho dodavatele

Policie již v kauze obvinila provozovatele večerky na zlínském sídlišti Jižní Svahy, ve které nakoupili alkohol lidé otrávení metanolem.

Ve večerce se našel nekolkovaný alkohol. Obchod se nachází v budově, ve kterém také žila jednašedesátiletá žena, která byla nalezena v úterý ráno ve svém bytě mrtvá. Pitva potvrdila úmrtí po otravě metylalkoholem. V obchodě údajně nakupovali i lidé, kteří nyní leží s otravou metanolem ve zlínské nemocnici. Obchod byl v úterý uzavřen.

Tohle nepijte! varuje policie:

Policie varuje před výrobky, které mají tyto etikety. Mohou obsahovat jedovatý metanol:

Vodka Lunar, Pod Skalkou a Lašský Tuzemák, Pod Skalkou

Vodka Lunar a Lašský Tuzemák (obojí z likérky Pod Skalkou)

Borovička, likérka Eva a Meruňkovice, Radovan Borák

Borovička z likérky Eva a Meruňkovice od Radovana Boráka

Středočeský kraj

V Příbrami objevili policisté s celníky desítky neokolkovaných lahví. Mluvčí příbramské policie Lenka Pavlová řekla, že byly ve skladu restaurace, kterou policisté namátkově kontrolovali.

Moravskoslezský kraj

I v Moravskoslezském kraji našli policisté a celníci při běžných kontrolách stovky litrů nekolkovaného alkoholu. Nejvíce pak v Českém Těšíně.

Při kontrolách v noci na dnešek zajistili 21 litrů. ČTK to řekla mluvčí moravskoslezské policie Daniela Vlčková. Konroly začaly kvůli sérii úmrtí na otravu metylalkoholem. "Prověřili jsme 51 provozoven. V novojičínském obchodě jsme zajistili pět pětilitrových barelů s neokolkovaným alkoholem. Zdaleka nejúspěšnější jsme ale byli na tržnici v Českém Těšíně. Tam jsme našli 200 litrů neokolkovaného alkoholu v litrových lahvích," řekla Vlčková.

Další kontroly pak například odhalili provozovnu v Havířově, kde se i přes zákaz dál prodával rozlévaný alkohol. Šest litrů neoznačených lihovin pak kontroloři našli i v Bohumíně. "Nelegální alkohol policisté předali na místě celníkům k expertize a dalšímu řízení," řekla mluvčí.


Zobrazit místo Oběti metanolu na větší mapě
, ,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

RADY LÉKAŘE: Jaké léky dětem můžete podat a na co přitom dát pozor?
RADY LÉKAŘE: Jaké léky dětem můžete podat a na co přitom dát pozor?

Kdy je zvýšená teplota u dětí v pořádku a kdy je potřeba vyhledat lékaře? Jaké léky dětem můžete podat a na co přitom dát pozor? Na vaše otázky...