Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Policie obvinila brněnského soudce, měl pomáhat korupčníkům

Česko

  20:42
BRNO - Protikorupční policie obvinila soudce brněnského městského soudu Jiřího Peška z nepřípustného ovlivňování několika kauz. Pešek se měl snažit ovlivňovat rozhodování svých kolegů, a to zejména v blíže nespecifikovaných trestních kauzách spojených s korupčním jednáním.

Soudní síň. foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Uvedla to Česká televize. "Mohu uvést, že jsme včera (v pondělí) obvinili jednoho soudce Městského soudu v Brně, a to z trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby a trestného činu zasahování do nezávislosti soudu," řekl ČT mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

Kauza stavby justičního paláce v Brně:

Snažil se znevěrohodňovat svědky proti korupčníkům

Městský soud v Brně o Peškově obvinění zatím nemá detailní informace. "Soud v současné době disponuje velmi kusými a nepotvrzenými informacemi," uvedla mluvčí soudu Gabriela Štočková.

Podle státního zástupce měl Pešek svému spřátelenému advokátovi přidělovat drtivou většinu případů, kdy měl vystupovat ex offo, tedy v situaci, kdy je advokát placený státem. Údajně se také snažil ovlivňovat rozhodování svých kolegů. Měl jim poskytovat materiály, které mohly případně znevěrohodnit svědky, a to především v případu majetkové trestné činnosti v souvislosti s korupcí.

Soudce byl již kárně trestán za průtahy

Ministerstvo spravedlnosti o obvinění dosud informováno nebylo. Pokud by avizované obvinění mělo přímo souviset s výkonem funkce soudce, ministr spravedlnosti tohoto soudce dočasně zprostí funkce, řekla mluvčí ministerstva spravedlnosti Štěpánka Čechová.

Pešek rozhodoval například při zmírnění trestu pro řidiče autobusu, který v roce 2003 havaroval u Nažidel. Při neštěstí zemřelo 20 pasažérů. V roce 2005 byl kárně potrestán důtkou za průtahy při vyřizování případů zanedbání povinné výživy.

Autoři: ,

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat