Pátek 12. srpna 2022, svátek má Klára
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Exposlanec Feri je stíhaný i za znásilnění spáchané na nezletilé. Hrozí mu až 10 let vězení

Dominik Feri foto: ČTK

Policie obvinila Dominika Feriho ze znásilnění. Stíhání zahájila v pondělí, zatím je ve vyšetřovací fázi. V případě odsouzení Ferimu hrozí až deset let vězení. Je totiž stíhaný i pro trestný čin znásilnění spáchaného na dítěti. V tomto případě bylo podle policie oběti 17 let. Exposlanec na Instagramu napsal, že prokáže svou nevinu.
  11:13aktualizováno  15:13

O stíhání v úterý informovala Česká televize. „Dne 7. března 2022 zahájil policejní orgán trestní stíhání jedné fyzické osoby pro jednání, které bylo kvalifikováno jako trestný čin znásilnění. V předmětné věci bude nadále pokračovat přípravné řízení trestní, a to ve fázi vyšetřování,“ potvrdil redakci iDNES.cz mluvčí státního zastupitelství Aleš Cimbala.

Dodal, že „neboť je přípravné řízení ze zákona neveřejné, nelze k věci v současné době poskytnout žádné bližší informace.“ Cimbala také připomněl, že na obviněnou osobu je nutné nadále hledět podle zásady presumpce neviny, o případné vině a trestu rozhodne jenom soud. 

Pražští policisté Feriho při oznámení stíhání rovněž nejmenovali. „V případě odsouzení hrozí pachateli až desetiletý pobyt za mřížemi, jelikož je stíhání vedeno i pro trestný čin znásilnění spáchaný na dítěti,“ sdělil mluvčí Jan Daněk.

„V tomto případě mluvíme o dítěti jako o osobě, která dovršila sedmnáctý rok věku,“ doplnil později.

Sazbou dva až deset let vězení bývají podle trestního zákoníku potrestáni pachatelé znásilnění na osobě nezletilé, ale starší 15 let. U dítěte mladšího 15 let činí sazba pachateli pět až dvanáct let za mřížemi.

Podle serveru Aktuálně.cz ze zdrojů blízkých vyšetřování je případných obětí víc, ale méně než pět. „Ne všem ublížil stejnou intenzitou, u některých zůstalo u pokusu,“ uvedl web.

Feri se hodlá právně bránit

Dominik Feri obvinění nepřímo potvrdil na svém Instagramu, kde se vyjádřil. „Po 9 měsících konečně nastal posun. Prokážu svou nevinu tak jako doposud ve všech ostatních případech v této věci. Doufám, že s vámi brzo budu komunikovat jako dřív,“ napsal bývalý poslanec. Deníku N doplnil, že proti stíhání podává stížnost.

Feri čelí obvinění, že měl v minulosti na domácích večírcích sexuálně zneužít několik studentek. Média přinesla loni v květnu svědectví dívek, které poslance viní z toho, že je v opilosti i přes výslovný nesouhlas přinutil k pohlavnímu styku.

„Vlezl ke mně do sprchy a začal se nevybíravě dožadovat sexu. Tlačil na mě. Nemohla jsem odejít, protože mi zatarasil cestu. Pořád mi opakoval, že to bude jenom trochu, že to bude jen chvíli a moje odmítání ho vůbec nezajímalo,“ popsala průběh jedna z obětí znásilnění studentka Markéta.

Po zveřejnění článku exposlanec připustil, že se v některých momentech svého života zachoval nevhodně, nepatřičně a negentlemansky. Obvinění ze sexuálního násilí na ženách nicméně zásadně odmítl.

„Není pro mě většího pocitu potupy a osobního selhání než se ohlédnout zpět na situace, kdy jsem se zachoval nevhodně. Všechna taková selhání mě mrzí a upřímně se za ně omlouvám,“ napsal ve svém vyjádření v květnu.

Následně kvůli aféře rezignoval na poslanecký mandát. Už předtím opustil i stranu TOP 09, která ho k tomu vyzvala. Měl také v plánu sám se bránit údajným nařčením soudní cestou. 

„Rezignuji na mandát poslance a nebudu se účastnit podzimních voleb. Nechci, aby lživé a manipulativní články v médiích poškozovaly mé nejbližší okolí ani mé kolegy. Bránit se proti nim budu soudní cestou,“ napsal.

„Pro nás kauza skončila odstoupením Dominika Feriho. Nyní je to věcí justice,“ sdělil novinářům mluvčí vlády Václav Smolka. TOP 09 je součástí koalice Spolu, jež je ve vládě společně s Piráty a STAN.

Policie začátkem června minulého roku oznámila, že zahájila úkony trestního řízení v případu Feriho. Prověřování podle něj policie vede pro podezření ze spáchání některého z trestných činů proti lidské důstojnosti v sexuální oblasti. Policisté zároveň vyzvali případné poškozené, aby je kontaktovaly.

Nejmladší poslanec v historii

Feri vstoupil do politiky v roce 2014, kdy se v 18 letech stal zastupitelem za TOP 09 v Teplicích. Na další metu dosáhl o tři roky později. Uspěl ve volbách do Sněmovny a ve 21 letech se stal nejmladším poslancem v historii. Na pražské kandidátce TOP 09 přitom figuroval až na posledním 36. místě, téměř 15 tisíc preferenčních hlasů ho však posunulo až do Sněmovny.

Během pandemie koronaviru se stal hvězdou sociálních sítí. Část mladých lidí během krize získávala aktuální informace pouze z jeho profilu na Instagramu, kde pomocí žlutých vykřičníků vysvětloval často nepřehledná vládní opatření. Díky tomu loni v únoru překonal, jako třetí Čech v historii (po fotbalistovi Petru Čechovi a moderátorovi Leoši Marešovi, pozn. red.), na této síti hranici 1 milionu sledujících. V současné době ho však sleduje asi 876 tisíc profilů. 

20. srpna 2021

Autoři: ,

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat