8. července 2014 10:08 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie obvinila čtyři muže za stamilionový podvod se šrotem

Sběr kovového odpadu (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sběr kovového odpadu (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

PRAHA Policie obvinila čtveřici mužů ze stamilionového krácení daně z přidané hodnoty při obchodech s kovovým odpadem. Muži v roce 2009 údajně připravili stát o více než 375 milionů korun, další desítky milionů se pokusili získat. Hrozí jim až desetileté vězení. Na policejním webu o tom informoval mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

Muži si podle policie nechávali neoprávněně vyplácet nadměrné odpočty DPH. "K tomuto účelu měli vytvořit podvodné řetězce dodavatelů a odběratelů, v jejichž rámci obchodovali s totožným zbožím, přemísťovaným opakovaně z Maďarska do ČR," uvedl Ibehej. Na konci řetězce vždy stála obchodní společnost, která vykázala fiktivní dodání zboží do jiného státu EU a poté uplatňovala nárok na vyplacení nadměrného odpočtu DPH.

Obohatili se o stovky milionů

Jeden z obviněných údajně způsobil škodu 144,5 milionu korun, dalších 29 milionů Kč se pokusil vylákat. Další obviněný údajně způsobil škodu 106,5 milionu korun a pokusil se získat dalších deset milionů. Třetímu obviněnému policie připisuje škodu 125,5 milionu korun, snažil se prý vylákat ještě zhruba 29 milionů. Poslední obviněný se prý pokusil neoprávněně získat 13,5 milionu korun.

ČTĚTE TAKÉ:

První tři muži jsou obvinění z krácení daně, poplatku a podobné povinné platby, dílem dokonaného a dílem ve stadiu pokusu. Čtvrtý muž je stíhán pro pokus zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby.

"Spisový materiál s návrhem na podání obžaloby byl v uplynulých dnech předán na Vrchní státní zastupitelství v Praze," dodal mluvčí.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!