Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
7. března 2016 13:28 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie obvinila čtyři osoby kvůli neoprávněné solární licenci

Solární elektrárna | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Solární elektrárna | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Protikorupční policie v minulém týdnu obvinila čtyři osoby v souvislosti s neoprávněným vydáním licence na výrobu elektrické energie z fotovoltaických zdrojů jihomoravské elektrárně. Provozovatelé způsobili škodu cca 970 milionů korun. Na policejním webu o tom informoval mluvčí Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) Jaroslav Ibehej. Všechny osoby jsou stíhány na svobodě, případ dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Olomouci.

Provozovateli jihomoravské solární elektrárny vydal licenci na výrobu elektřiny Energetický regulační úřad (ERÚ) v prosinci 2010 na dobu 25 let. Kriminalisté ÚOKFK však zjistili, že v této době nebyla elektrárna zcela dokončena a licence podle nich byla vydána nezákonným způsobem.

„Podle našich závěrů uvedená fotovoltaická elektrárna nesplnila podmínky pro získání licence, tato licence tedy neměla být vydána, nemělo dojít k připojení výrobny k distribuční soustavě,“ uvedl Ibehej. Provozovatelé tak podle něj způsobili škodu cca 970 milionů korun, což je vyplacená částka za elektřinu vyrobenou do září 2015. V průběhu dvacetileté garantované výkupní ceny by se tak provozovatelé neoprávněně obohatili o více než 3,87 miliardy korun, upozornil mluvčí.

Stíháni jsou stavbyvedoucí firmy, která elektrárnu postavila, a zástupce společnosti, která měla zajistit bezproblémovou realizaci stavebních prací, vydání kolaudačního souhlasu a řádné uvedení díla do provozu. Dalším obviněným je revizní technik, který v listopadu 2010 vypracoval nepravdivou revizní zprávu, že zařízení je schopno provozu. Čtvrtým obviněným je bývalý pracovník příslušného stavebního úřadu, který v listopadu 2010 provedl kontrolní prohlídky elektrárny a vydal kolaudační souhlas nutný pro řízení o vydání licence ERÚ.

Prvním třem osobám, které jsou podle mluvčího stíhány pro trestný čin podvodu, hrozí trest odnětí svobody až na 10 let a pracovníku stavebního úřadu až pět let, obviněn je pro trestný čin maření úkolu úřední osoby z nedbalosti.

ČTK
Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Kam dál, Slavie? Manažer Nezmar připouští obavy: Jsme na hraně

Jan Nezmar, manažer fotbalové Slavie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na Dortmund má jednu bizarní vzpomínku. Po letech se jí zasměje, ale tehdy? V březnu 2002 bylo Janu Nezmarovi ouvej....