5. září 2019 10:30, aktualizováno  12:36 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nemocnice a tři zdravotníci čelí obvinění v kauze chlapce, který po operaci mandlí upadl do kómatu

Krvácejícího chlapce po operaci mandlí si na chodbě pardubické nemocnice dlouhé... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Krvácejícího chlapce po operaci mandlí si na chodbě pardubické nemocnice dlouhé... | foto: Česká televize

HRADEC KRÁLOVÉ Policie obvinila pardubickou nemocnici a tři zdravotnice v případu chlapce, který v roce 2017 podstoupil v pardubické nemocnici operaci mandlí a po komplikacích upadl do takzvaného bdělého kómatu. Informaci České televize potvrdila mluvčí nemocnice Kateřina Semrádová s tím, že jako právnická osoba byla obviněna společnost Nemocnice Pardubického kraje.

Mluvčí hradecké krajské policie Ivana Ježková  řekla, že královéhradecká policie se případem začala zabývat po domluvě s pardubickými kolegy, aby se vyloučilo „možné podezření z podjatosti“. Podle informací  chlapcův otec pracoval u policie v Pardubickém kraji, to ale Ježková nepotvrdila.

Obviněné jsou dvě zdravotní sestry a lékařka, která už v nemocnici nepracuje, řekl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD), čímž potvrdil informaci, kterou přinesla ČT. „Předpokládáme, že všichni pracovníci nemocnice budou plně k dispozici k vysvětlení kontrolních mechanismů a procesů uvnitř nemocnice, protože to je předmětem stíhání právnické osoby,“ uvedl Netolický.

V květnu 2017 tehdy osmiletý chlapec čtyři dny po operaci mandlí začal silně krvácet a následně upadl do bdělého kómatu. Rodina podala na nemocnici několik žalob, domáhá se 22 milionů korun. V červnu letošního roku nabídla nemocnice rodině šest milionů jako zálohu na péči, byla již vyplacena. Celkovou výši odškodnění nemocnice vyčíslila na 15,5 milionu. Kromě toho by rodina měla neomezené čerpání nákladů na péči. Nemocnice s rodinou dál jedná o mimosoudním vyrovnání.

Česká televize uvedla před několika měsíci dokument z cyklu Infiltrace, který na záznamech kamery ukázal tehdejší zmatky při záchraně krvácejícího chlapce na chodbě ambulance ORL. Po odvysílání dokumentu rezignoval náměstek léčebné péče Pardubické nemocnice Roman Michálek, který daný den sloužil jako lékař ORL. Jeho postavení mimo službu doporučil nemocnici hejtman Martin Netolický (ČSSD).

ČTK

Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?
Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?

Z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že mateřské školky navštěvuje více dvouletých dětí oproti dřívějšku. Naopak ne všechny předškoláky, kteří mají předškolní docházku povinnou, rodiče do školky přihlásí. Jaké jim hrozí sankce?