4. srpna 2011 13:34, aktualizováno  15:37 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie obvinila Drobilova poradce Knetiga z nepřímého úplatkářství

Martin Knetig | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Knetig | foto: Reprofoto

Policie obvinila Martina Knetiga, bývalého poradce exministra životního prostředí Pavla Drobila (ODS), z nepřímého úplatkářství. Údajně se ho dopustil při zadávání veřejných zakázek na Státním fondu životního prostředí (SFŽP).

KAUZA DROBIL

Pavel Drobil a Libor Michálek

Libor Michálek se koncem loňského léta setkal s ministrem vnitra Radkem Johnem (VV) a hovořil s ním o podezření na korupci ve Státním fondu životního prostředí. V té době ještě neměl potřebné důkazy a John mu prý poradil, ať si je pořídí a mimo jiné jej odkázal i na novináře, kteří disponují potřebnou nahrávací technikou.

V říjnu pořídil Michálek klíčovou nahrávku s poradcem Drobila Martinem Knetigem, který ho prý nabádal k manipulování s veřejnými zakázkami, aby bylo možné získat peníze na financování ODS a Drobilovy kariéry. V prosinci si Michálek nahrál i schůzku s Drobilem, který mu poradil, že by měl jít buď na polici, nebo nahrávky zničit. V jednom okamžiku mu nabídl místo svého náměstka, pokud důkazy zmizí. Kauza pak vyvolala vnitropolitické napětí a Drobil rezignoval.

Informaci potvrdila mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová.   

"Obvodnímu státnímu zastupitelství pro Prahu 1 bylo policejním orgánem doručeno usnesení o zahájení trestního stíhání M.K. v kauze údajných machinací s veřejnými zakázkami na SFŽP," uvedla Zenklová. Muž je podle ní podezřelý z nepřímého úplatkářství v souvislosti s ukládáním peněz v bankách. V případě odsouzení mu hrozí až tříleté vězení.

"Nevím, za jaký čin byl konkrétně obviněn z nepřímého úplatkářství, takže nemohu posoudit, co se na SFŽP nezákonného stalo," reagoval na informaci o Knetigově stíhání exministr Drobil.

Tendr za 80 milionů
Kauzou se původně začalo zabývat Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 4 na základě trestního oznámení, které podal odvolaný šéf Státního fondu životního prostředí Libor Michálek. Kriminalisté v případu zahájili trestní řízení pro podezření z pletich při zadání veřejné zakázky a při veřejné soutěži. Prověřují tendr na poradenskou firmu v hodnotě 80 milionů korun.

Zatím případ neuzavřeli. Knetigovo stíhání žalobci z kauzy vyloučili kvůli místu spáchání údajného trestného činu. Případ podplácení Michálka ze strany Drobila policie v půlce června odložila. Následně se však dostala do sporu se státním zastupitelstvím o to, zda jednala či nejednala na jeho pokyn. Odložení zkontroluje Nejvyšší státní zastupitelství.

Odložený případ
Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1 se nejprve zabývalo kauzou na základě trestního oznámení podaného na Nečase, Drobila, tehdejšího ministra vnitra Radka Johna (VV) a vedoucího úřadu vlády Lubomíra Poula. Uložilo protikorupční policii, aby prošetřila, zda se muži nedopustili trestného činu neoznámení nebo nepřekažení korupčního jednání. Podle trestního oznámení totiž věděli o korupci na SFŽP.

Policie případ letos na jaře odložila. Její závěry potvrdilo jak obvodní, tak i pražské městské státní zastupitelství. NSZ však vydalo v rámci kontroly skončené věci závazný pokyn, že Pokorná musí zahájit trestní řízení proti Drobilovi. Týdeník Respekt pak napsal, že pražská městská žalobkyně Jana Hercegová svoji podřízenou nabádala, aby případ neprověřovala. Hercegová se proti tomuto tvrzení důrazně ohradila, doporučila prý Pokorné pouze to, aby případ posuzovala "ve všech souvislostech".

Křišťálová lupa 2011

Když policisté Drobilův případ v červnu odložili, uvedla Zenklová, že se ztotožnili se závěrem obvodní státní zástupkyně pro Prahu 1 Šárky Pokorné - tedy, že nezjistili podezření z korupce. Proti tomu se však protikorupční útvar ohradil. Jeho šéf Tomáš Martinec tehdy uvedl, že kriminalisté jednali na pokyn státní zástupkyně, ačkoli sami dospěli k jinému názoru. Policejní prezident Petr Lessy deníku Lidové noviny řekl, že policisté dokonce chtěli začít Drobila stíhat a plánovali požádat sněmovnu o jeho vydání. Žalobkyně však prý byla proti.

Proti tvrzení policistů se Pokorná důrazně ohradila. Uvedla, že by podle jednacího řádu státního zastupitelství musela pokyn o odložení vydat písemně, což neudělala.

ČTK, Lidovky.cz

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na Lidovky.cz