Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 15 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie obvinila dva muže kvůli bombě v mezinárodním autobusu

Nástražnému systém, který byl v květnu nalezen v autobusue z Prahy do Varny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nástražnému systém, který byl v květnu nalezen v autobusue z Prahy do Varny. | foto: ČTK

PRAHA Česká policie obvinila dva muže kvůli funkčnímu nástražnému systému, který byl v květnu nalezen v autobusu z Prahy do Varny, informoval mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Pavel Hanták. Zařízení bylo odhaleno v zavazadlovém prostoru na dálničním odpočívadle v Maďarsku.

V autobusu cestovalo více než 30 lidí. Zápalná směs nevybuchla jen díky náhodě. Motiv činu zatím není jasný, protože obvinění s policií nespolupracují. Detektivové se však domnívají, že by mohlo jít o konkurenční boj provozovatelů mezinárodní dopravy. Muži jsou ve vazbě. Hrozí jim osm až 15 let vězení.

Konstrukce bomby

Podle Hantáka byli zadrženi muži ve věku 26 a 29 let. Hlavním konstruktérem nástražného systému byl podle policie muž z Ruska, který s dalším dosud neznámým člověkem naplnil pětilitrový plastový kanystr směsí benzinu a polystyrenu. „Spouštěcím mechanismem se měla stát litrová plastová láhev naplněná stejnou směsí,“ doplnil Hanták.

Ke šroubovacímu uzávěru láhve pak byly připojeny měděné dráty, které sloužily jako roznětka. Součástí mechanismu byl také digitální časovač a akumulátor. „Je třeba zdůraznit, že celý nástražný systém byl plně funkční,“ zdůraznil Hanták.

Štiplavý zápach v autobuse

Druhý z obviněných pak podle policie koupil od údajného komplice pod smyšleným jménem místenku na autobusovou linku. Oba pak společně podle policie přinesli nástražný systém ve sportovní tašce. Jeden muž se vydal na cestu, v Brně pak vystoupil a tašku nechal v zavazadlovém prostoru.

Případ se stal 16. května. Nástražný systém našel řidič poté, co se autobusem začal šířit zápach štiplavé látky. V zavazadlovém prostoru totiž náhodně začala iniciace nástražného systému. Směs však díky další náhodě nezačala hořet. Podle vyjádření policie by systém způsobil škody na majetku a ohrozil zdraví či životy cestujících.

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...