Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Policie obvinila dva pravicové extremisty

Česko

  12:34
PŘEROV - Policie obvinila dva účastníky sobotního pochodu pravicových extremistů v Přerově. Jednadvacetiletý muž ze Svitavska údajně hodil zápalnou láhev na vozidlo městské policie, devatenáctiletý mladík z Veselí nad Moravou na Hodonínsku prý rozbil skleněnou výplň dveří na vlakovém nádraží. Jsou stíháni na svobodě, v případě uznání viny jim hrozí až dvouleté vězení či peněžitý trest.

Demonstrace pravicových radikálů v Přerově. foto: ČTK

ČTK to dnes řekla mluvčí přerovské policie Michaela Sedláčková. Policie muže z Hradce nad Svitavou, který hodil zápalnou láhev, podezírá z výtržnictví a poškozování cizí věci. "Vzniklý požár způsobil natavení plastových krytů předního nárazníku. Strážníci, kteří byli na místě, jej ihned uhasili. Škoda je vyčíslena na 20.000 korun," uvedla mluvčí.
Demonstrace pravicových radikálů v Přerově.
Mladík z Hodonínska údajně ustupoval před kordonem policistů k nádraží a po vstupu do haly rukama rozbil výplň dveří. Policie ho podezírá z výtržnictví. Škoda byla vyčíslena na 4000 korun.

Tři desítky zadržených radikálů
Policie při sobotní demonstraci zadržela celkem 31 radikálů. Případná další obvinění padnou jakmile policie dokončí vyšetřování. Podle mluvčí extremistům hrozí stíhání za výtržnictví, poškozování cizí věci a poškozování majetku policie. "Převážná většina z nich se ale dopustila přestupku," dodala Sedláčková.

Odborníci nyní musejí prozkoumat výbušniny, které v sobotu našli na čtyřech místech na trase pochodu. Poté se rozhodne, zda padne i obvinění z trestného činu nedovoleného ozbrojování.

Demonstrace pravicových radikálů, které se v sobotu v Přerově podle policejních informací účastnilo asi 700 lidí, se odpoledne zvrhla v hromadnou bitku s policií. Konflikty propukly krátce poté, co akci pořadatelé prohlásili za ukončenou. Největší bitka se odehrála v prostoru autobusového nádraží, ale válčilo se i na několika dalších místech. V ulicích města v sobotu zasahovalo na 700 policistů.
Demonstrace pravicových radikálů v Přerově.
Několik demonstrantů, pravicových extrémistů i antifašistů při zásahu utrpělo zranění, nejvážnější pak jednadvacetiletý muž, kterému dělobuch zřejmě utrhl prst. Ošetřeno ale muselo být i šest policistů a tři strážníci. Podle přerovské radnice ve městě větší škody nevznikly.

Magistrát kvůli sobotní události zvažoval zákaz mítinku, který svolala do města Dělnická strana na polovinu května. Po konzultaci s policií ale město nenašlo důvody, proč akci organizovanou jako shromáždění politické strany před volbami do Evropského parlamentu zakázat.
Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat