28. května 2012 17:04, aktualizováno  18:37 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie obvinila exministra Kocourka, který odklonil 16 milionů

Martin Kocourek.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Kocourek. | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA Vyšetřovatelé viní exministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka z poškozování věřitele. Policie však zatím nemá potvrzené převzetí obvinění, řekla policejní mluvčí pro Prahu-západ Štěpánka Zatloukalová.

Kromě detektivů z Prahy-západ se o Kocourka zajímá také protikorupční policie. Míří však výš, snaží se ze zahraničí sehnat informace, kudy se k exministrovi dostaly miliony. Jinými slovy: pátrá po původu šestnácti milionů, které od manželky odklonil.

Kocourek podal stížnost

Kocourek považuje policejní obvinění z poškozování věřitele za účelové a chce ho vyvrátit. Věří, že se ukáže, že pochybnosti o jeho krocích byly liché nebo šlo o nedorozumění. Prostřednictvím právníka proti obvinění podal stížnost.

"V případu tzv. odkloněných peněz jsme stále ve fázi prověřování. Toto je úkon státního zastupitelství pro Prahu 5, naši kauzu neurychlí," řekl serveru Lidovky.cz šéf protikorupčního útvaru Tomáš Martinec.

Kauzu, která vyvrcholila Kocourkovým odstoupením, odstartovala na začátku listopadu informace, že ministrova matka uzavřela 3. března 2008 smlouvu se společností Key Investments a že o týden později se na jejím účtu objevily dluhopisy společnosti v hodnotě 16 milionů korun. Kocourková je za několik měsíců prodala za 16,14 milionu Kč.

K TÉMATU:

Kocourek důrazně popřel možnou korupci a novinářům poté řekl, uvedené peníze byly jeho osobní, ale také historické rodinné prostředky. Ministr vysvětloval, že v roce 2008 nechtěl, aby jeho osobní prostředky a prostředky rodinných příslušníků byly ohroženy problémy, které měl se svou bývalou manželkou. S tou se prý vyrovnal. Kocourek nabídl předsedovi vlády Petru Nečasovi (ODS) demisi, kterou premiér přijal. V souvislosti s kauzou exministra vyslýchala protikorupční policie.

"Jestli nám to pomůže v našem sporu, nelze předjímat. Obecně ale platí, že zahájení trestního řízení šance zvyšuje," připustil právní zástupce Kocourkovy exmanželky Olgy Karel Čelikovský. Pokud by se totiž prokázalo, že exministr Kocourek "odklonil" peníze nezákonně, vyrovnání s exmanželkou by se podle všeho nevyhnul. "Jestliže je prokázáno, že došlo trestněprávním činem ke způsobení škody, v rámci adhezního řízení je zpravidla povinnost škodu nahradit," dodal pro server Lidovky.cz Čelikovský.

Lidovky.cz, ČTK