Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 8 °C oblačno Předplatné LN
18. listopadu 2014 17:18, aktualizováno  18:22 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie obvinila hejtmana Libereckého kraje a šéfa STAN Půtu kvůli korupci

Martin Půta | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Půta | foto: MAFRA - Ota Bartovský

PRAHA Policie obvinila předsedu hnutí Starostové a nezávislí (STAN) a hejtmana Libereckého kraje Martina Půtu pro podezření z přijetí úplatku a ze zneužití pravomoci. Půta to oznámil v Praze novinářům. Uvedl, že do vyšetření případu nebude stát v čele STAN.

Hnutí povede jeho první místopředseda a místopředseda Sněmovny Petr Gazdík. Vedení hnutí pokládá obvinění za nesmyslné a účelové. Půta plánuje, že proti obvinění podá stížnost.

Obvinění souvisí podle Půty s projektem rekonstrukce kostela Máří Magdalény v Liberci. Projekt byl podle něho schválen předtím, než se stal hejtmanem a předsedou regionální rady ROP Severovýchod. Nový výbor jej zařadil na seznam rizikových s vícestupňovou kontrolou.

ČTĚTE TAKÉ

„Změna financování projektu vedla k tomu, že peníze měly být proplaceny až po jeho ukončení až na základě vyhodnocení závěrečné kontroly. K dnešnímu dni nebyly k tomuto projektu vyplaceny žádné evropské ani jiné veřejné peníze,“ řekl Půta.

Půta korupci popírá

Na policii v Jablonci nad Nisou se prý dostavil dnes ráno na základě žádosti o podání vysvětlení. Půta uvedl, že vyšetřovatel ho obvinil potom, co odpověděl na několik otázek ohledně projektu. Hejtman poznamenal, že je připraven s policií spolupracovat a že žádný úplatek ani osobní zvýhodnění nepřijal. Plánuje, že proti obvinění podá stížnost. Vedení hnutí pokládá obvinění za nesmyslné a účelové.

Úplatek měl údajně činit řádově statisíce korun. Měl být prý předán mezi lednem a březnem minulého roku.

Mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej obvinění Půty potvrdil. Případ podle něj dozoruje liberecká pobočka ústeckého krajského státního zastupitelství.

Obvinění padala už zjara

Protikorupční policie obvinila kvůli dvěma libereckým projektům už na jaře osm lidí ze zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku, poškozování finančních zájmů Evropské unie, podplácení a návodu ke zneužití pravomoci úřední osoby. Mezi obviněnými jsou bývalý zastupitel Liberce za ODS Jiří Zeronik, pracovníci stavební firmy Metrostav i zaměstnanci ROP Severovýchod, jeden z nich je ředitel liberecké pobočky ROP Bořek Machatý.

Vyšetřování se týká vedle rekonstrukce kostela Máří Magdalény za 65 milionů korun taky oddychové zóny Perštýn za více než 30 milionů korun. Oba projekty připravila obecně prospěšná společnost Geotermální energie pro občany.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...