Pátek 22. září 2023, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Policie obvinila herce Jiřího Maryška za komentář na Facebooku

Česko

  14:23aktualizováno  14:56
ÚSTÍ NAD LABEM - Policie obvinila ze dvou trestných činů herce Jiřího Maryška. Herec, který působí mimo jiné ve spolku Činoherák Ústí, zveřejnil na sociální síti Facebook fotografii z filmu Lidice zachycující popravu s komentářem, že si takto představuje úklid ústeckého magistrátu.

Herec Jiří Maryška (na fotografii uprostřed). foto: Karel Pešek, MAFRA

Vyjmenoval přitom konkrétní bývalé i současné zastupitele. Krajská policejní mluvčí Veronika Hyšplerová řekla, že jde o podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod a trestný čin výtržnictví.

„Podezřelý na počátku měsíce února prostřednictvím sítě Facebook zveřejnil nevhodný komentář, který naplnil skutkovou podstatu uvedených trestných činů. Za uvedené jednání mu hrozí trest odnětí svobody v rozmezí od šesti měsíců do tří let,“ řekla Hyšplerová.

„Samozřejmě jsem to čekal. Nic k tomu říkat nesmím. Nechali mě nahlédnout do spisu a teď se ukáže, co bude dál,“ řekl Maryško s tím, že všechny kroky nechává na svém právníkovi. „Jsem sám zvědavý, jak to dopadne. Celá ta věc bude mít zřejmě pointu. Tenhle vtip vzniknul kvůli brigádě úklidu Ústí a nakonec skončím s reflexní vestou a koštětem v ústeckých ulicích, takže to bude mít zřejmě dobrý konec,“ uvedl Maryško.

Herec si přál, aby ústečtí politici skončili stejně jako obyvatelé Lidic

Maryško u snímku zmínil jména několika ústeckých politiků. Mimo jiné bývalého primátora Víta Mandíka, poslankyně Zuzany Kailové (oba ČSSD). Mezi vyjmenovanými lidmi byla i zastupitelka Květoslava Čelišová (KSČM). I ona se obrátila na policii. „To, co pan Maryško zveřejnil, bylo za hranou. Mám pochopení pro všechny druhy humoru, ale tohle nemělo s vtipem nic společného. Bylo to hloupé a ubohé. Nemyslím si, že taková vyjádření by se měla stát standardem,“ řekla už dříve Čelišová.

Trestní oznámení i z Terezína

Trestní oznámení podal i mluvčí Památníků Terezín a místopředseda ústecké ODS Tomáš Rieger. „Pana Maryška neznám, ale spojovat zcela nevinné oběti s politickými oponenty, považuji za pohrdání oběťmi války,“ řekl Rieger.

Proti použití fotografie znázorňující popravu v Lidicích se ohradili i přeživší. „My, lidické ženy a děti, jsme velice pobouřeni tím, co jste si dovolil napsat a prezentovat na svém facebookovém profilu. Nevím, pane Maryško, co byste asi řekl, kdyby takhle zhanobil někdo Vaši rodinu.

Přeživší z Terezína

„Z 203 žen, které musely 10. června 1942 opustit své domovy, přišly o muže a děti a byly uvězněny v koncentračních táborech, se po válce do Československa vrátilo 143 žen, dnes žijí pouze tři. Nejstarší je 92 let a nejmladší je 89,“ napsal Pavel Horejšovský, který patří mezi 17 přeživších lidických dětí, ve stanovisku Českého svazu bojovníků za svobodu.

Facebookové omluvy

Maryško se na svém facebookovém profilu před několika týdny omluvil. „Omlouvám se všem bojovníkům za svobodu, lidickým obětem a všem, kterých se dotklo mé nešťastné spojení obrázku z filmu Lidice s představiteli ústecké žumpy - s lidmi, kteří škodili a škodí jak v politice, tak na sociálních sítích a komentářích pod internetovými články. Někteří z nich nám už rok, bez povšimnutí správců serverů, nadávají do Židů, obřezanců, feťáků, havloidů a často vyhrožují likvidací,“ napsal Maryško.

Maryško na Facebooku zmínil i zastupitele Jana Eichlera (ČSSD). Tomu loni v březnu po jednání zastupitelstva o bývalém Činoherním divadle nafackoval. Za přestupek zaplatil tehdy Maryško pokutu 500 korun.

Autoři: ,

Antikoliková lahev MAM zdarma! Zapojte se do testování a podělte se o zkušenosti
Antikoliková lahev MAM zdarma! Zapojte se do testování a podělte se o zkušenosti

Vyzkoušejte novinku od MAM antikolikovou lahev, která díky své konstrukci snižuje výskyt koliky a podělte se o své zkušenosti s našimi čtenáři. Jak...