Pátek 18. června 2021svátek má Milan 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie obvinila jednatele Likérky Drak Čanigu z krácení daně

Likérka Drak. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Likérka Drak. | foto: Lidové noviny

ZLÍN Policie podruhé obvinila jednatele Likérky Drak Pavla Čanigu spojovaného s metanolovou aférou. Podle kriminalistů krátil daň a ohrozil životní prostředí. Hrozí mu až osmileté vězení, řekla mluvčí zlínské policie Jana Macalíková a dodala, že vyšetřovatelé nebudou navrhovat pro Čanigu umístění do vazby. Zlínský státní zástupce Roman Kafka řekl, že Čaniga není tentokrát stíhaný v souvislosti s metanolovou kauzou.

Podle Macalíkové byla z daňových úniků obviněna i samotná Likérka Drak, která loni v září odvedla spotřební daň zhruba 3,7 milionu korun, Čaniga ale podle policie nepřiznal minimálně dalších 2,7 milionu korun. Čanigovo první obvinění z šíření jedovatého alkoholu, který má na svědomí čtyři desítky zmařených lidských životů, bylo zhruba po měsíci zrušeno loni v listopadu.

Alkohol bez dokladů

Kriminalisté na to přišli v souvislosti s incidentem, kdy na konci září zaplavilo asi 32 tisíc litrů alkoholu vypuštěného z Likérky Drak čističku odpadních vod v Bystřici pod Hostýnem. Bylo v něm údajně zhruba 9 500 litrů čistého etanolu.

Vypuštěný alkohol prý likérka skladovala bez dokladů, neprošel žádnou evidencí. Čaniga podle kriminalistů zaměstnancům přikázal, aby alkohol vylili do kanálu. Čističce tím vznikla škoda téměř 150 tisíc korun.

Metanolová aféra

Metanolová aféra začala loni v září. Do letošního ledna zemřelo kvůli jedovatému alkoholu v Česku 40 lidí. Další jednotlivá úmrtí zaznamenali lékaři i v následujících měsících. Policie v kauze stíhá přibližně sedm desítek lidí.

Likérka Drak se sídlem v Chvalčově na Kroměřížsku byla spojována s metanolovou aférou, jež vypukla loni na podzim. Závadné lihoviny s etiketou firmy se našly v Příbrami a později i ve zlínském distribučním skladu firmy Verdana, výhradního distributora Likérky Drak. Potvrzoval to i jednatel Verdany Robert Sedlařík. Čaniga byl loni zadržen v polovině října, zhruba o měsíc později bylo ale jeho obvinění z šíření jedovatého alkoholu zrušeno.

Podezření Čanigy oslabila výpověď jednatele společnosti Vapa Drink Viktora Koláčka, který policii řekl, že zmíněné lihoviny byly vyrobeny v její provozovně v Žeranovicích na Kroměřížsku a odtud dovezeny do skladu Verdany. Čaniga od začátku tvrdil, že jde o padělky.

,

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...