Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Policie obvinila advokáta z nabídky úplatku kvůli mýtnému. Měl být ve výši 1,5 milionu korun

Nový systém výběru mýtného v České republice foto: Anna Vavríková, MAFRA

Praha - Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) v úterý obvinili advokáta Martina Janouška z toho, že se snažil ovlivnit zakázku na auditora mýtného systému. Podle kriminalistů nabídl úplatek 1,5 milionu korun, vyplynulo ze sdělení mluvčího NCOZ Jaroslava Ibeheje na webu policie a z vyjádření Janouškova právního zástupce Lukáše Trojana.
  13:50aktualizováno  17:47

Janoušek obvinění odmítá, podle něj je absurdní, důkazně nepodložené a založené výlučně na tvrzeních bývalého ministra dopravy Vladimíra Kremlíka. Advokátovi hrozí v případě odsouzení za trestný čin podplacení až šestiletý trest vězení.

Kapsch zvažuje kroky ve sporu kolem mýtného tendru, jasno bude v řádu týdnů

„Celou věc vnímá klient jako věc účelově vykonstruovanou bývalým ministrem dopravy ve snaze udržet se ve funkci,“ sdělil Trojan. Dodal, že jeho klient do ukončení kauzy opouští pozici jednatele i společníka v advokátní kanceláři Rowan Legal.

Kremlík o obdržení nabídky úplatku u zakázky na auditora mýta hovořil krátce po svém lednovém odvolání. Uvedl, že ještě před loňskými Vánocemi dostal nabídku úplatku 1,5 milionu korun od Janouška, jehož advokátní kancelář zastupuje například společnost CGI, která původně zakázku na kontrolu mýta získala. Podal kvůli tomu trestní oznámení. Podle tehdejších informací serveru SeznamZprávy.cz také v únoru uvedl, že se ještě v době, kdy byl ministrem, obrátil kvůli nabídce na Bezpečnostní informační službu (BIS).

Za české dálnice se platí již 25 let. Za celý loňský rok stát na mýtném vybral přes 10 miliard korun

„’Neformální’ oznámení učinil pan Kremlík až bezmála měsíc po údajné nabídce, a to přesně v den, kdy pochopil, že bude odvolán z funkce ministra,“ uvedl k tomu Trojan. Policie podle něj klade Janouškovi za vinu to, že lobboval proti řešení, které jeho kancelář paradoxně sama navrhla. Advokát také dříve uvedl, že podá trestní oznámení pro křivé obvinění.

Policisté podle Ibeheje stíhají muže na svobodě. Případ dozoruje Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1.

Výběr auditora mýta provázela řada problémů, problematický byl i průběh veřejné soutěže, v níž ministerstvo dopravy supervizora nového mýta vybírala. V té zvítězila společnost CGI, která byla kontrolorem mýta i v předchozích letech. Uspěla s nabídkou 210 milionů korun za deset let. Tendr však napadla u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) firma Kapsch, která se rovněž ucházela o pozici auditora systému. V létě 2019 soutěž nejprve zrušil antimonopolní úřad, jeho tehdejší předseda Petr Rafaj však nakonec námitky Kapsche zamítl. I přesto se CGI nakonec supervizorem nestala.

Dopravci se už mohou registrovat do nového mýtného systému. Na dálnicích začne platit od prosince

Ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO) v únoru krátce po svém nástupu do funkce zakázku zrušil a kontrolu mýta nakonec svěřil státnímu podniku Cendis. Odůvodnil to ušetřením desítek milionů korun. Svěření pozice auditora Cendisu připravoval i Kremlík, mělo však jít původně pouze o záložní variantu pro případ zrušení soutěže.

Nezávislý auditor vykonává expertní kontrolu dat o provozu vozidel v mýtném systému. Podle výsledků měření pak následně stanovuje účinnost mýta, v němž se vybere zhruba miliarda korun měsíčně.

Autor:

Mohlo by vás zajímat