6. srpna 2013 19:29 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Roztržka, která vyvolala nepokoje na sídlišti Máj. Policie obvinila 8 lidí

I přes přísná policejní opatření se v Českých Budějovicích opět sešikovali radikálové a střetli se s těžkooděnci při cestě na sídliště Máj.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy I přes přísná policejní opatření se v Českých Budějovicích opět sešikovali radikálové a střetli se s těžkooděnci při cestě na sídliště Máj. | foto: ČTK

ČESKÉ BUDĚJOVICE Kvůli roztržce na dětském hřišti na českobudějovickém sídlišti Máj policie obvinila osm lidí. Incident, který se stal koncem června, přerostl v protiromské protesty v lokalitě. Trvaly několik týdnů. Policie kvůli roztržce na hřišti obvinila tři muže a pět žen z trestného činu výtržnictví a ublížení na zdraví.

V úterý to řekla jihočeská policejní mluvčí Lenka Holická. "Kriminalisté kvůli incidentu vyslechli několik desítek osob," dodala.

Konflikt na dětském hřišti vzniknul po hádce dětí. Do ní se následně zapojilo i několik desítek dospělých, údajně došlo i na potyčky a na místě musela zasahovat policie.

Šarvátka se stala roznětkou k dalším excesům na sídlišti. Do konce července o víkendech následovalo v Českých Budějovicích několik protiromských protestních akcí, při nichž se několikrát střetli účastníci shromáždění s policií. Kvůli tomu kriminalisté obvinili už deset lidí, v dalších dvou případech dala podnět k řešení přestupku správnímu odboru magistrátu.

Zásahy na sídlišti stály miliony korun

Policisté museli zasahovat i při neohlášených pochodech na sídliště Máj. Protestů a shromáždění se vždy účastnilo několik stovek lidí, mezi nimiž figurovali i radikálové z různých koutů České republiky i zahraničí.

Zásahy policistů na sídlišti při protiromských shromáždění stály podle ředitele jihočeské policie Radomíra Heřmana doposud řádově miliony korun. Stále tam zůstávají posílené hlídky strážníků i státní policie. V nejbližší budoucnosti by jim také měli pomáhat čtyři asistenti prevence kriminality.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!