13. září 2012 9:46, aktualizováno  12:44 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie na Moravě zatýká. Ve více než polovině lahví byl metanol

Sortiment alkoholu ve stánku v Bohumíně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sortiment alkoholu ve stánku v Bohumíně. | foto: ČTK

ZLÍN Laboratoře hasičů prověřily do rána 57 vzorků alkoholu z Moravskoslezského kraje. U více než poloviny zjistily zdraví škodlivou hladinu metanolu. Tamní policie zadržela dva muže, dalšími dvěma zatčenými jsou majitel večerky ze Zlína a jeho dodavatel.

ČTĚTE TAKÉ:

Policie zajistila u dvou zatčených z Moravskoslezského kraje 400 litrů alkoholu v různých nádobách. Zboží nebylo opatřeno kolky a bylo označeno různými etiketami. Informovala o tom mluvčí Gabriela Holčáková.

"Po předchozím souhlasu státního zástupce jsme ve středu dopoledne zadrželi dva podezřelé muže ve věku 46 a 47 let," řekla Holčáková. Kriminalisté dvojici nyní vyslýchají. Při domovní prohlídce nebytových prostor zajistili další důkazy. "Dosud nemáme k dispozici závěry znaleckých zkoumání toxicity zajištěných lihovin," uvedla.

Obvinění ze zatím nespecifikovaného trestného činu si už vyslechl šestatřicetiletý muž z Havířova. Dodával závadný alkohol do stánku v Havířově-Šumbarku. Koupilo si ho tam několik lidí. Kriminalisté ještě neuvedli, zda se muž podílel i na výrobě. Obviněn byl ze zločinu, za který mu hrozí maximálně desetiletý trest.

Policie vyslýchá majitele a dodavatele večerky ve Zlíně

Zlínská policie obvinila provozovatele večerky na zlínském sídlišti Jižní Svahy, ve které koupili alkohol lidé otrávení metanolem. Hrozí mu až tříleté vězení nebo zákaz činnosti, řekl mluvčí zlínské policie Petr Jaroš. Policisté již ve středu zadrželi také dodavatele.

Hasiči našli metanol ve více než polovině případů

Policie využívá chemické laboratoře hasičů. Laboratoře jsou schopny prověřit zhruba 150 vzorků za den. Z 57 podezřelých vzorků, které dodala policie a hygiena, obsahovalo třicet nebezpečné množství metanolu.

"V momentně, kdy vzorek označíme, že má větší množství metanolu, tak to znamená, že je to množství pro organismus škodlivé," upřesnila mluvčí hasičů Nicole Zaoralová.

Hasiči mají mobilních pět chemických laboratoří, které jsou schopny prověřit zhruba 150 vzorků za den. Podle Zaoralové jsou ale připraveni kapacity na žádost policie posílit. Vzorky budou nadále prověřovat v nepřetržitém provozu, dokud bude potřeba. "Do této chvíle byla nejvíce zatížena laboratoř ve Frenštátu pod Radhoštěm, která je dislokovaná v nejvíce postižené oblasti," uvedla Zaoralová.

Ve večerce se našel neokolkovaný alkohol. Podle policie se věc bude řešit ve zkráceném přípravném řízení, muž by se měl tedy v dohledné době dostat před soud, poznamenal Jaroš.

Obchod se nachází v budově, ve kterém také žila jednašedesátiletá žena, kterou našli lidé v úterý ráno v jejím bytě mrtvou. Pitva potvrdila úmrtí po otravě metylalkoholem. V obchodě údajně nakupovali i lidé, kteří nyní leží s otravou metanolem ve zlínské nemocnici. Obchod se v úterý uzavřel.

Policisté také ve středu zadrželi dodavatele alkoholu do večerky, podle Jaroše však policie nebude k jeho osobě zatím sdělovat žádné informace. "Stále se konají výslechy," uvedl mluvčí.

Na Zlínsku zatím po otravě metylalkoholem zemřely dvě ženy, ve zlínské nemocnici leží s otravou metanolem osm lidí, tři jsou v kritickém stavu.

Lidovky.cz, ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.