Pondělí 2. října 2023, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Policie obvinila Nečase z podplácení. Je to msta, tvrdí expremiér

Česko

  19:33aktualizováno  22:20
PRAHA - Policie obvinila bývalého premiéra Petra Nečase (ODS) z podplácení v takzvané kauze trafik pro exposlance ODS Petra Tluchoře, Ivana Fuksu a Marka Šnajdra. Potvrdil to Nečasův advokát Josef Lžičař.

Bývalý premiér Petr Nečas foto: MAFRA - Dan Materna

"Obsah usnesení zatím neznám. Podle mých informací ale vychází ze stavu, který byl znám již před osmi měsíci a není založené na žádných nových faktech. Expremiér Nečas obvinění odmítá a domnívá se, že dochází ke kriminalizaci politického jednání," sdělil Lžičař.

Rozhodnutí Nejvyššího soudu se bývalého premiéra netýkalo

Že policejní vyšetřovatelé míří k obvinění Nečase, bylo patrné už vloni, když Nejvyšší soud rozhodl, že trojici exposlanců stíhat nelze. Právě oni měli úplatek od Nečase přijmout. Vzdali se totiž mandátu a umožnili tak pokračování vlády vedené šéfem ODS. Odměnou jim měly být lukrativní posty ve státních firmách. Ivan Fuksa tak působil jedenáct měsíců v Českém Aeroholdingu, Marek Šnajdr zase vedl dozorčí radu Čepra.

Nejvyšší soud v létě konstatoval, že exposlance stíhat nelze, protože jsou chráněni imunitou. Přesněji se na trio vztahuje tak zvaná indemnita, kdy všechny jejich kroky, které vedly ke vzdání se mandátu, jsou trestně nepostižitelné.

To se ovšem netýká expremiéra. „Pan Nečas je chráněn pouze procesní imunitou, která mu zanikla rozpuštěním sněmovny,“ vysvětloval po rozhodnutí mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig.

"Toto obvinění jsem očekával. Je to účelový a politicky motivovaný krok, který potvrzuje, že se od počátku jedná o politický proces. Žádná dohoda o odstoupení tří bývalých poslanců výměnou za funkce ve státních firmách nikdy učiněna nebyla a policie nemá a ani nemůže mít pro to důkazy. Z textu obvinění je navíc zřejmé, že policie i státní zastupitelství směřují ke kriminalizaci politické scény," vyjádřil se Nečas pro server Reflex.cz.

Trestní oznámení na šéfa ÚOOZ

Podle Nečase se mu policie mstí za trestní oznámení, které podal na šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Roberta Šlachtu. "Nová je pouze jedna věc. Dne 24. ledna tohoto roku jsem podal na generální inspekci bezpečnostních sborů trestní oznámení na Roberta Šlachtu, kde poukazuji na závažné podezření, že ředitel Šlachta se dopustil několika trestných činů včetně zneužití pravomoci úředního činitele, či poškozování cizích práv," pokračoval Nečas, který považuje své obvinění za "zoufalou snahu policie a Vrchního státního zastupitelství v Olomouci dodatečně odůvodnit naprosto nestandardní a neadekvátní kroky, které vedly k pádu vlády".

"Vrchní státní zastupitelství v Olomouci nemá v tuto chvíli pro veřejnost žádnou novou informaci," řekl Vrchní státní zástupce v Olomouci Ivo Ištvan.

Absurdní, míní Tluchořův advokát

Tluchořův advokát Marek Nespala řekl, že pokud Nečasovo obvinění souvisí s dřívějším obviněním Tluchoře, pak jde o absurdní situaci. "Nelze spáchat trestný čin na nezpůsobilém předmětu útoku. Pokud se jednalo o politická vyjednávání, kde jakýkoliv výsledek nemůže být trestný, tak ani ten, kdo to jednání otevře, se nemůže dopustit žádného trestného činu," sdělil Nespala.

Jana Nagyová přichází v doprovodu Petra Nečase na policejní výslech

Podle ústavního právníka Marka Antoše z UK není ale na obvinění Nečase nic překvapivého. "Rozhodnutí Nejvyššího soudu bylo kritizováno právnickou obcí, ale bylo postaveno na speciálním postavení poslance, který podle Nejvyššího soudu nemůže spáchat trestný čin tím, že rezignuje na svůj mandát. Nejvyšší soud neřekl, že takové jednání není společensky škodlivé nebo že není trestným činem," řekl Antoš ČT.

Nečas byl sice v dané době také poslancem, ale v kauze se nejednalo o jeho mandát. "Že byl shodou okolností poslancem, nehraje v této situaci roli," uvedl Antoš.

Benda: Je to skandální

Mluvčí ODS Jiří Sochor řekl, že v případu již padla "řada obvinění a nejasných úkonů" a zatím se nic neprokázalo. "Nezbývá než čekat na výsledek vyšetřování a věřit v nestrannost policie a české justice," uvedl.

Zatýkání a vyšetřování vedlo k pádu vlády

Kauza údajného podplacení Tluchoře, Fuksy a Šnajdra byla jednou ze třech větví kauzy Nagyová (těmi dalšími jsou zneužití vojenského zpravodajství a spojení Nagyové s kmotry) vedla k pádu Nečasovy vlády, Nečas se rovněž vzdal funkce předsedy ODS.

Poslanec ODS a člen sněmovního ústavně-právního výboru Marek Benda považuje obvinění Petra Nečase za skandální. "Mám pocit, že je to poslední zoufalý pokus pana Ištvana, dokázat, že jeho zásah loni v létě v Praze měl nějaké opodstatnění. Až se ukáže, že i toto obvinění je naprosto nesmyslné, a soud ho shodí, bude třeba, aby byla vyvozena odpovědnost vůči panu Ištvanovi," podotkl Benda.

V současné době jsou v této větvi případu obviněni bývalá šéfka vládního kabinetu Nagyová, nynější Nečasova manželka, a někdejší Fuksův náměstek Roman Boček.

Zasáhl Nejvyšší soud

Nagyová s Bočkem podle žalobců společně navedli Nečase k přislíbení úplatku. Nagyová, Tluchoř a Fuksa byli zadrženi při zásahu Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), který se uskutečnil loni 12. června. O tři dny později je pak ostravský soud poslal do vazby. O další den později rozhodl stejně v případě dalšího exposlance Šnajdra, který se den po zásahu vrátil ze zahraničí.

ČTĚTE TAKÉ:

Nejvyšší soud na podzim rozhodl, že tři bývalí zákonodárci jsou chráněni poslaneckou imunitou až do chvíle, než se vzdali mandátu, tudíž je jejich stíhání prakticky vyloučené. U Nečase ale soud naopak řekl, že z pravomoci policie a žalobců vyňat není, jeho stíhání tak možné je - více čtěte ZDE.

Šnajdr, Fuksa a Tluchoř nyní požadují od státu odškodné za vazbu, v níž strávili přibližně měsíc. Dohromady chtějí 12 milionů. Každý den vazby ocenili na pět tisíc plus náhradu za ušlý zisk.

V další větvi případu jsou pak spolu s Nagyovou kvůli údajnému sledování Nečasovy někdejší ženy Radky stíhání bývalí šéfové Vojenského zpravodajství Ondrej Páleník a Milan Kovanda a zpravodajec Jan Pohůnek.

Petr Nečas

  • Do ODS vstoupil v roce 1991, o rok později byl poprvé zvolen poslancem a svůj mandát opakovaně obhájil i v dalších volbách, poslancem byl až do srpna 2013.
  • V letech 1995 až 1996 byl prvním náměstkem ministra obrany, od září 2006 do května 2009 ministrem práce a sociálních věcí a současně místopředsedou vlády v obou vládách Mirka Topolánka (ODS).
  • Od prosince 1999 byl místopředsedou ODS, v letech 2004 až 2006 pak prvním místopředsedou. Po Topolánkově rezignaci v březnu 2010 se stal volebním lídrem ODS a byl pověřen řízením strany. 20. června 2010 byl zvolen předsedou ODS (křeslo obhájil i v roce 2012).
  • 28. června 2010 jej prezident Václav Klaus jmenoval předsedou vlády. 17. června 2013 podal demisi (skončil i v čele ODS) a byl pověřen prezidentem republiky řízením vlády do jmenování nové, ve funkci premiéra skončil definitivně 10. července 2013.
  • Je podruhé ženatý. Z prvního manželství, které skončilo v roce 2013 rozvodem, má dva syny a dvě dcery. 21. září 2013 se oženil se svou bývalou spolupracovnicí Janou Nagyovou (nyní Nečasovou).
Autoři: ,