Úterý 31. ledna 2023, svátek má Marika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Policie obvinila po demonstraci radikálů v Dubí šest lidí z loupeže po útoku na novináře

Česko

  11:41
Dubí (Teplicko) - Policie obvinila v souvislosti se sobotní demonstrací proti násilí v Dubí na Teplicku šest lidí, dalšího stále vyšetřuje. Protest uspořádala Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS) v reakci na nedávný incident na místním koupališti. Při shromáždění čelil útoku jeden z novinářů, podle policie se mu pokoušeli dva demonstranti sebrat fotoaparát, kriminalisté je proto obvinili z loupeže. V pondělí to uvedl mluvčí teplické policie Dan Vítek.

Pochod dorazil před koupaliště. foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Před městským úřadem se sešlo v sobotu odpoledne zhruba 150 lidí. Projev předsedy DSSS Tomáše Vandase krátce po jeho zahájení přerušil útok na novináře Parlamentních listů Víta Hassana. „Původně jsme podezřívali dvě osoby z výtržnictví, ale obviněny byly z loupeže, protože se novinářovi snažily vzít foťák,“ uvedl policejní mluvčí.

Extrémisté v Dubí napadli fotografa. Nadávali mi do černých cikánů, tvrdí

Čtyři účastníky policie obvinila z trestného činu projev sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka a jednoho kvůli tomu ještě vyšetřuje. „Měli nápisy s rasovým podtextem na oblečení nebo měli taková tetování,“ uvedl Vítek. 

Kotleba a Vandas před vstupem na koupaliště.
Napadený novinář Vít Hassan.

Protest se konal kvůli dva týdny staré roztržce

Demonstranti se po projevech Vandase či šéfa krajně pravicové strany Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) Mariana Kotleby vydali k místnímu koupališti, které bylo však v sobotu z preventivních důvodů uzavřeno. Poté zásah policistů, kterého se účastnili i těžkooděnci, skončil.

Na koupališti v Dubí vznikla před dvěma týdny roztržka mezi ženami údajně kvůli dětem na brouzdališti. Jedné napadené se zastal mladý muž, při následné hromadné potyčce, jíž se podle starosty Dubí zúčastnila skupina Romů z Teplic, utrpěl zranění. Policie v souvislosti s potyčkou obvinila šestadvacetiletou ženu z Teplic a okolnosti události, jejíž průběh popisují účastníci různě, vyšetřuje.

Autor:

Mohlo by vás zajímat