Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Policie obvinila pražské radní včetně primátora Svobody kvůli opencard

Česko

  10:33aktualizováno  15:57
PRAHA - Policie obvinila pražské radní kvůli kritizovanému projektu opencard. Rozhodnutí jim přinesla přímo na jednání rady. Policie radní podezírá z porušení povinnosti při správě cizího majetku. Obvinění se týká deseti členů rady, nebyla obviněna pouze radní Aleksandra Udženija (ODS), která se tehdejšího rozhodování rady nezúčastnila.

Primátor a šéf pražské ODS Bohuslav Svoboda foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Serveru Lidovky.cz to potvrdila mluvčí magistrátu Tereza Králová. "Policie obvinila pražské radní kromě paní Aleksandry Udženija," uvedla mluvčí. Udženija byla podle svých slov v době rozhodování rady na dovolené.

Z čeho policie radní viní

§ 220 Porušení povinnosti při správě cizího majetku

(1) Kdo poruší podle zákona mu uloženou nebo smluvně převzatou povinnost opatrovat nebo spravovat cizí majetek, a tím jinému způsobí škodu nikoli malou, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti.

(3) Odnětím svobody na dvě léta až osm let bude pachatel potrestán, způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 škodu velkého rozsahu.

Radní podle policie tento čin spáchali jako účastníci ve formě pomoci:

§ 24 Účastník

Účastníkem na dokonaném trestném činu nebo jeho pokusu je, kdo úmyslně

c) umožnil nebo usnadnil jinému spáchání trestného činu, zejména opatřením prostředků, odstraněním překážek, vylákáním poškozeného na místo činu, hlídáním při činu, radou, utvrzováním v předsevzetí nebo slibem přispět po trestném činu (pomocník).

Primátor Bohuslav Svoboda podá kvůli obvinění stížnost na postup policie. Podle Svobody je zarážející, že věc řeší českobudějovická policie.

"My se nehájíme. Jsme naprosto přesvědčeni o tom, že jsme se ničeho nedopustili," řekl odpoledne primátor Bohuslav Svoboda. Odstupovat nehodlá ani on, ani nikdo z radních. K abdikaci vyzval současné vedení města Pavel Bém (ODS) - čtěte: Bém komentuje obvinění současné rady: Projekt opencard sedmkrát předražili, to bych si já nedovolil.

Odstupte, vyzývá ČSSD

K odchodu vyzval Svobodu i místopředseda ČSSD a šéf asociace krajů Michal Hašek. Se stejnou výzvou se na Svobodu obrátili i sociálnědemokratičtí zastupitelé v hlavním městě. Tyto výzvy se dozvídám zprostředkovaně. Připadá mi to úsměvné," reagoval primátor Svoboda.

Případ má na starosti Městské státní zastupitelství v Praze, zatím se k němu ale nechce vyjadřovat. „Musím vás odkázat na policii, nám ještě nic nepřišlo. Nemůžeme se k tomu zatím vyjadřovat. Pokud by něco (policie) konali dnes, tak mají 48 hodin nám to doručit,“ řekla serveru Lidovky.cz mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová. Zda policisté postup dopředu konzultovali se státním zastupitelstvím, mluvčí neuvedla.

„Věc dozoruje Městské státní zastupitelství v Praze, které je v této chvíli jediné oprávněno poskytnout k probíhajícím úkonům bližší informace,“ uvádí ovšem Útvar pro odhalování organizovaného zločinu.

Pouze jeden dodavatel

Obvinění se týká zakázky, kterou loni získala firma Haguess. Vybrána byla v takzvaném jednacím řízení bez uveřejnění, kdy magistrát oslovil pouze tohoto dodavatele.

Radní loni v dubnu souhlasili s tím, že město s hlavním dodavatelem opencard, firmou Haguess, uzavře dvě nové smlouvy na podporu systému celkem za zhruba 74 milionů korun.

Vedení TOP 09 označilo obvinění pražských radních kvůli opencard za nepochopitelnou kriminalizaci politického rozhodování. Radu města podpořilo.

"Rada, která se pokoušela napravit rozsáhlé korupční chování svých předchůdců, je kriminalizována, zatímco původci korupčního chování se zdají být nepostižitelní," citovala Langšádlová z usnesení předsednictva TOP 09, která na pražské radnici vládne v koalici s ODS.

Za radní se postavil i premiér a předseda ODS Petr Nečas. „Pan primátor Bohuslav Svoboda má moji plnou podporu. Osobně mne ujistil, že ve věci schvalování smluv neexistují žádné pochybnosti a obvinění rady není postaveno na reálných argumentech," uvedl ve svém prohlášení. 

Obvinění radní pražského magistrátu

Bohuslav Svoboda, ODS

Tomáš Hudeček, TOP09

Pavel Richter, TOP09

Josef Nosek, ODS

Ivan Kabický, ODS

Eva Vorlíčková, TOP09

Radek Lohynský, ODS

Václav Novotný, TOP09

Lukáš Manhart, TOP09

Helena Chudomelová - TOP09

"Odmítám politizaci ze strany Michala Haška a bývalého náměstka pražského primátora Karla Březiny. Měli by si zamést před vlastním prahem. O poměrech v pražské sociální demokracii nejlépe vypovídá tvrdá kritika Jiřího Dienstbiera, a není žádným tajemstvím, že Michal Hašek patří mezi její spojence," dodal.

Radní Eva Vorlíčková (TOP 09), která má projekt na starosti, se hájí tím, že projekt opencard byl při jejím nástupu provozován bez smluvního zajištění. Bez smluv nebylo možné prodloužit 300.000 karet, kterým končila platnost. "Tyto vynucené změny jsme nemohli provést vlastními silami, ani prostřednictvím jiných firem, protože vinou špatných smluv uzavřených předchozím vedením radnice už v roce 2006, je firma Haguess stále výhradním držitelem licencí a jako jediná může vykonávat údržbu a úpravy software," uvedla v zaslaném prohlášení Vorlíčková. "Kdybychom smlouvu neprodloužili, tak bychom se museli vrátit k papírovým kupónům a 1,25 miliardy korun by vylétlo oknem," tvrdí Vorlíčková.

Rada města se navíc podle Vorlíčkové opírala o stanovisko advokátní kanceláře, která městu tvrdila, že zakázka byla zadána v souladu se zákonem.

Policie se zabývá kauzou předražené karty opencard dlouhodobě. Na konci října pražské státní zastupitelství obžalovalo pět úředníků z pražského magistrátu, kteří prý zvýhodnili jednu firmu v zakázkách předražených o desítky milionů korun.

Reakce obviněných radních

"Jsem na dovolené a nic jsem nepřevzal, tedy nevím o skutečnostech co se děje v Praze," sdělil serveru Lidovky.cz radní Radek Lohynský.

Pražská karta opencard slouží mimo jiné jako tramvajenka, průkazka do knihovny, držitelé na ni také získají různé slevy. V počátcích projektu uzavřela Praha několik nevýhodných smluv, které dodavatelům zaručovaly výsadní postavení. Kritizovaný projekt stál asi 1,25 miliardy korun.

Prohlášení radní Evy Vorlíčkové

Po nástupu do funkce dne 24. 11. 2011 jsem zjistila velmi závažné nedostatky v provozu systému Opencard. Šlo především o to, že systém byl, přes veřejnosti dobře známé neúměrné náklady na jeho pořízení i provoz, provozován bez smluvního zajištění podpory pro případy chyb, havárií a nutných změn.

Vzhledem k tomu že staré karty nebyly bezpečné a přestaly se vyrábět, bylo třeba přejít na nový karetní systém a zároveň prodloužit platnost karet pro cca 300.000 uživatelů, jimž končila v září 2012.

Tyto vynucené změny jsme nemohli provést vlastními silami, ani prostřednictvím jiných firem, protože vinou špatných smluv uzavřených předchozím vedením radnice už v roce 2006, je firma Haguess stále výhradním držitelem licencí a jako jediná může vykonávat údržbu a úpravy software. Neměli jsme tak jinou možnost než na údržbu a provedení potřebných změn vypsat jednací řízení bez uveřejnění s oslovením jediné k tomu oprávněné firmy Haguess. V průběhu složitých jednání se mi pak podařilo snížit Haguessem požadovanou cenu o 4 250 00 Kč ročně.

Za správnost celého řízení ručila advokátní kancelář Abbot Legal, která v tisku pro radu města výslovně prohlásila, že zakázka byla zadána v souladu se zákonem. Toto stanovisko potvrzují i další dva právní posudky, které říkají, že uzavřením původní licenční smlouvy v roce 2006 zřejmě v rozporu s platnými zákony, si Praha již tehdy sama způsobila omezení možnosti svobodně nakládat s draze pořízeným softwarem.

Tuto nešťastnou situaci je možné dlouhodobě a pro Prahu přijatelně vyřešit jen novým systémem, který bude otevřený, funkční a nezaložený na nevýhodných smlouvách. K takovému řešení byl již radou města schválen mnou navržený Rozvojový program Opencard.

Krátkodobě však bylo nutné postupovat v souladu s dosud platnými smlouvami a jsem si jista, že vyšetřování prokáže správnost a nutnost výše popsaného postupu současné Rady, bez něhož by došlo k nenapravitelným škodám. Pokud se vyšetřováním zjistí významné porušení zákona, může se podle uvedených právních posudků týkat jen bývalého vedení města v čele s primátorem Bémem.

Autoři: , ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

První kroky: Deník, který uchová jedinečné vzpomínky ze života dítěte
První kroky: Deník, který uchová jedinečné vzpomínky ze života dítěte

Napište sobě a svému dítěti příběh začátku nového života se všemi drobnými obyčejnostmi, které přirozeně zapomínáme. Vznikne tím unikání rodinná...