Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Policie obvinila Rathovu exmluvčí kvůli webu. Hrozí jí až 5 let

Česko

  16:19aktualizováno  17:35
PRAHA - Bývalá mluvčí Davida Ratha obžalovaného z korupce Berill Mascheková čelí obvinění kvůli internetovému projektu tojecool.cz. Předraženým webem pro mladé se kvůli podezření z porušení povinnosti při správě cizího majetku již delší dobu zabývá policie.

Berill Mascheková foto: Středočeši 2012

Za webové stránky, jež vznikly za éry bývalého hejtmana Davida Ratha (dříve ČSSD), kraj zaplatil téměř dva miliony korun. Později je zrušil. Podle kritiků byly až stokrát předražené. Případem, o němž server Lidovky.cz již předloni informoval, se už delší dobu zabývá policie.

Středočeský kraj se k trestnímu řízení také připojí jako poškozený. Rozhodli o tom krajští radní, sdělila dnes mluvčí hejtmanství Nicole Mertinová.  Radní podle Mertinové na pondělním zasedání rozhodli, že se hejtmanství ke kauze připojí jako poškozený. Podle nich mu vznikla nebo mohla vzniknout škoda. "Ačkoli Středočeský kraj není v současné době schopen případnou škodu vyčíslit," dodala mluvčí.

ČTĚTE TAKÉ:

Policie se případem zabývá pro podezření z porušení povinnosti při správě cizího majetku. Podle České televize by mohla být hlavní podezřelou bývalá mluvčí kraje Berill Mascheková, která nechala web vytvořit.

"Kriminalisté mají k dispozici podstatné materiály, výsledky znaleckých zkoumání, a přiklání se tak k verzi, že trestní řízení je odůvodněné. Vzhledem k tomu, že škoda se vyšplhala k více než 1,5 milionu korun, hrozí jí až pětileté vězení" řekla ČT mluvčí pražské policie Jana Rösslerová.

Web ToJeCool.cz

"Kriminalisté mají k dispozici podstatné materiály, výsledky znaleckých zkoumání, a přiklánějí se tak k verzi, že trestní řízení je odůvodněné," vysvětlila mluvčí.

Stránky, které měly vyvolávat zájem mladých lidí o dění v regionu, připravila společnost Koch & Koch. V čele jejího představenstva stál Rathův právník Adam Černý. Vznik webu kritizovala opozice, zpracování také někteří odborníci. Nedlouho po zatčení Ratha kvůli jeho korupční aféře kraj stránky zrušil. Údajně nebyly příliš aktivní a nepřinášely dostatečné množství informací.

Autoři: ,