Pondělí 27. června 2022, svátek má Ladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Strojvůdce za nehodu v Perninku míří před soud. Za pochybení mu hrozí až deset let vězení

Čelní srážka vlaků. foto: ČTK

KARLOVY VARY - Police obvinila z obecného ohrožení z nedbalosti osmadvacetiletého strojvedoucího vlaku, který loni 7. července bez povolení dispečera vjel na trať u Perninku a způsobil podle závěrů policie vážnou nehodu. Jeho vlak se vzápětí srazil s protijedoucím vlakem a při srážce dva lidé zemřeli a 24 lidí se zranilo. Za pochybení hrozí strojvůdci až desetiletý trest, informovala ve středu krajská policejní mluvčí Eva Valtová.
  10:46

„Při prověřování případu bylo zjištěno, že osmadvacetiletý muž jako strojvedoucí osobního vlaku po dojetí do stanice v Perninku na jednokolejné železniční trati neměl bez vážného důvodu splnit povinnosti uložené mu jízdním řádem a vnitřním předpisem provozovatele dané dráhy,“ popsala Valtová. Při odjezdu ze stanice podle vyšetřování neohlásil odjezd dispečerovi a nepočkal, až přijede protijedoucí vlak ze stanice Nové Hamry.

Ze střet vlaků u Perninku může podle inspekce strojvedoucí, vyjel bez souhlasu dispečera

Na začátku letošního roku dospěla Drážní inspekce, která tragickou nehodu vyšetřovala, k závěru, že příčinou nehody bylo právě pochybení strojvůdce vlaku. K nehodě přispěla podle odborníků i absence zabezpečovacího systému. Ke stejnému závěru došla už dříve Správa železnic.

Za poslední měsíc jde o druhou nehodu vlaku v Karlovarském kraji. Začátkem...
Kamion odvezl zničený vlak do Chebu, kde ho čeká sešrotování.

Nehoda u Perninku se stala v těžko přístupném místě a vyžádala si mimořádné nasazení všech složek záchranného systému, včetně vrtulníku letecké záchranné služby, a to i z Německa. Záchranářům pomáhali také místní, kteří poskytovali zraněným první pomoc a přenášeli je z těžce přístupného terénu. Vlaky, které jely v době nárazu rychlostí asi 50 kilometrů v hodině, se čelně střetly, přičemž jedna ze souprav se nárazem posunula asi o 12 metrů. 

V obou vlacích cestovalo 33 lidí včetně personálu. Kromě dvou mrtvých si nehoda vyžádala devět středně a těžce zraněných a 15 lidí se zranilo lehce. Způsobená celková škoda byla odhadnuta na částku přesahující 25 milionů korun.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat