Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie obvinila v kauze ProMoPro deset lidí

ProMoPro (ilustrační) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ProMoPro (ilustrační) | foto: Lidové noviny

Protikorupční policie obvinila v případu sporné zakázky pro firmu Promopro z doby českého předsednictví EU deset lidí. Tři z nich jsou bývalí zaměstnanci státu, informoval mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej. Podle detektivů byla zakázka předražená zhruba o 388 milionů korun.

Trojici bývalých státních zaměstnanců viní policisté z pletich při veřejné soutěži a veřejné dražbě, zneužívání pravomoci veřejného činitele a porušování povinnosti při správě cizího majetku. Podle dřívějších informací serveru Aktuálně.cz obvinila policie bývalou náměstkyni nynějšího ministra obrany Alexandra Vondry (ODS) Janu Hendrichovou a také ještě tehdejší ředitele odborů Radomíra Karlíka a Davida Mlíčka.

ČTĚTE TAKÉ:


Vondra jako vicepremiér pro EU za přípravu předsednictví zodpovídal, obviněn však nebyl. Vondra podle policistů o rostoucích nákladech i o vystavení sporných faktur sice věděl a nijak nezasáhl, detektivové jej však nemohli obvinit kvůli tomu, že mu nikdo písemně neuložil vyřešení situace ani ho k tomu nevyzval, uvedl ve čtvrtek server. Premiér Petr Nečas ale předpokládá, že Vondra vyvodí politickou odpovědnost ve chvíli, kdy bude některý z jeho bývalých podřízených odsouzen.

Ostatní stíhané, kteří pracovali ve společnostech zainteresovaných na zakázce, podezírají policisté z legalizace výnosů z trestné činnosti, tedy praní špinavých peněz a podvodu. Podle dřívějších informací serveru policie stíhá například majitele firmy Promopro Jaroslava Veselého nebo Vlastimila Maxu ze společnosti NWDC, kterou si Veselého firma najala.

ProMoPro:

Společnost Promopro zajišťovala dodávky audiovizuální techniky na konference v Praze a regionech. Od úřadu vlády dostala zaplaceno přes půl miliardy korun. Zhruba 135 milionů korun údajně skončilo v Rakousku na účtu firmy Deeside Service Solutions.

Peníze pak prý odcházely na další rakouské účty. Ke všem měl tehdy dispoziční právo bývalý Vondrův podřízený Libor Veverka, který je podle ministerstva propojen s majitelem firmy Promopro Jaroslavem Veselým a který je podle serveru spolu s Veverkou také mezi obviněnými.

Detektivové prý stíhají rovněž Václava Čadu, společníka firmy Damovo, které měla patřit audiovizuální technika. Veselý v minulosti řekl, že se ničeho protizákonného ani nekalého nedopustil, o transakcích svých subdodavatelů údajně nic nevěděl.

Policii se podařilo ve spolupráci s Finančním analytickým útvarem ministerstva financí, od kterého obdržela trestní oznámení, zablokovat 135 milionů na jednom ze zahraničních účtů. "Vzhledem k tomu, že realizace případu ještě neskončila, kdy náš útvar stále provádí úkony v trestním řízení, nebudeme k věci zatím poskytovat další informace," sdělil Ibehej.

Rovněž pražské vrchní státní zastupitelství odmítlo případ více komentovat. Jeho mluvčí Irena Válová se nevyjádřila ani k tomu, zda byl někdo z obviněných umístěn do vazby.

Zakázku získala firma Promopro bez výběrového řízení. Podle dřívějších vyjádření úřadu vlády bylo hlavním důvodem důvodem to, že exkluzivním provozovatelem a dodavatelem techniky a služeb byla v Kongresovém centru Praha právě společnost PROMOPRO, spol. s r.o. Proto prý bylo z organizačního hlediska vhodné a z koordinačního hlediska méně náročné jednat s jedním partnerem, který navíc disponoval bezpečnostními prověrkami.

,
Premium

Většině stačí kapky na kašel a vitaminy, říká primář, který vyléčil koronavirus

Pavel Dlouhý, primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V Česku se vyléčili první čtyři pacienti z onemocnění COVID–19. Tři se léčili na infekčním oddělení ústecké Masarykovy...

Premium

Kvůli ‚maláčovské revoluci‘ nemáme finanční rezervy, míní exprezident Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Česko v karanténě, omezený pohyb lidí, zavřené školy, obchody nebo hotely. A z toho plynoucí kolapsy podniků i celých...

Premium

Chtěli jsme devět dětí, ale pět nám stačí, říká vítězka Peče celá země

Vítězka soutěže Peče celá země Petra Burianová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vyhrála televizní soutěž Peče celá země. Tvrdí, že nerada soutěží, ale trumfla by kdekoho z nás. Jako máma tří dětí si...

Najdete na Lidovky.cz