11. června 2015 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie obvinila ženu, že zatajila těhotenství a pobírala dávky. Po kritice ale otočila

Těhotenství - ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Těhotenství - ilustrační | foto: Shutterstock

PRAHA Kontroverzní případ, v němž kriminalisté obvinili ženu, která před zaměstnavatelem záměrně tajila těhotenství a poté pobírala od státu dávky, nabral po kritice na adresu policie rychlý obrat. Zatímco ještě v úterý dávali policisté její stíhání do souvislosti s utajením jiného stavu, o den později zní jejich odůvodnění jinak: žena neměla pobírat dávky, protože uzavřela fiktivní pracovní poměr.

Sokolovští kriminalisté zahájili trestní stíhání pětatřicetileté ženy z Chodova kvůli podezření z podvodu.

Žena se podle jejich původní verze chtěla úmyslně obohatit tím, že na začátku srpna roku 2012 uzavřela s nejmenovanou firmou pracovní smlouvu na pozici vedoucí prodejny na dobu neurčitou přesto, že „si byla vědoma, že je již těhotná“ a navíc v rizikovém stavu. Podle nich tak musela vědět, že nebude schopna práci vykonávat.  

„Před zaměstnavatelem své těhotenství zamlčela a již po týdnu od uzavření pracovní smlouvy si nechala vystavit pracovní neschopnost, která trvala až do ledna 2013,“ uvedla policejní mluvčí karlovarské policie Zuzana Týřová. Za několik měsíců tak stát ženě vyplatil v době její pracovní neschopnosti 80 tisíc a dále více než 140 tisíc jako finanční pomoc během mateřské. Za podvod hrozí teoreticky trest až pět let. 

Až potud jde o verzi, kterou karlovarská policie původně zveřejnila na svých internetových stránkách v úterý pod titulkem Zatajila své těhotenství.

Po kritice změnila policie vysvětlení

O den později, kdy se z řad právníků i široké veřejnosti snesla vlna kritiky, však policie své vysvětlení změnila. Policejní mluvčí původní informace o případu doplnila dodatkem. Jenže ten přináší docela jiné, závažné vysvětlení.

„Žena není trestně stíhaná za to, že nenahlásila těhotenství, ale za další okolnosti týkající se údajného pracovního poměru, které jsou předmětem dalšího vyšetřování. Z tohoto důvodu nemůžeme poskytovat bližší informace,“ sdělila Týřová. 

Ačkoli o fiktivním pracovním poměru podle jejích slov policie věděla už před obviněním, v původní zprávě nic takového nezaznělo. Důvod? Nové informace podle mluvčí zazněly až následně z toho důvodu, aby „nedocházelo k nedorozumění“. Původní zpráva je prý ale stále platná. 

Stíhání ženy? Nonsens, tvrdí právníci

Původní policejní vysvětlení vzbudilo pochybnosti a kritiku kvůli řadě okolnosti. Právníci zaměřující se na oblast pracovního práva podpoření ministryní Michaelou Marksovou Tominovou (ČSSD) se jednoznačně shodují v tom, že žena neměla žádnou zákonnou povinnost informovat svého zaměstnavatele o svém těhotenství. 

Kriminalisté ženě vytýkali například i to, že vzhledem k „předešlým zdravotním komplikacím“ v těhotenství musela předpokládat, že nebude schopna vykonávat pracovní činnost. Právníci oslovení serverem Lidovky.cz ale takové tvrzení považují za nesmysl. 

Reakce ministryně

„Česká správa sociálního zabezpečení plní svoji zákonnou povinnost upozornit na případné podvodné jednání, jehož důsledkem je neoprávněné získání veřejných peněz. Bylo pak na orgánech činných v trestním řízení vyhodnotit, zda ze strany matky a zaměstnankyně se o podvod jednalo či nikoli. Nicméně já doufám, že vůči těhotné ženě se budou příslušné orgány chovat shovívavě. Dětí se v dnešní době rodí málo, každou matku bychom spíš měli podporovat,“ uvedla k případu ministryně Marksová Tominová. 

„Oprávněná snaha ženy získat zaměstnání i za situace rizikového těhotenství by podle mého názoru neměla být kriminalizována. Žena sice nejspíš věděla o rizikovém těhotenství, už ale nemusela být schopna posoudit, zda se u ní zdravotní komplikace projeví, tedy jestli se vůbec nějaké projeví, a v jakém rozsahu,“ uvedl advokát Boris Vršinský.

Chyby se podle právníků dopustil především zaměstnavatel, který ženu neposlal na vstupní zdravotní prohlídku. „Každá odpovědná budoucí matka by si měla být vědoma komplikací souvisejících s rizikovým těhotenstvím. A v kterém okamžiku si toho měla být vědoma? To je spíše otázka pro lékaře. V daném případě se žena neucházela o místo dělníka v kamenolomu,“ komentoval záležitost advokát, jež si nepřál být jmenovaný. Redakce ale jeho identitu zná.

Podle právníka Jana Karety zas neměl zaměstnavatel bez lékařské prohlídky vůbec přistoupit k podpisu pracovní smlouvy. „O podvod se proto dle mého názoru jednat nemůže - zaměstnankyně slovy zákona ‘nikoho v omyl neuvedla’,“ míní.

Podle policie si žena také „byla zřejmě vědoma, že jí jako osobě, která před otěhotněním byla bez pracovního poměru, nevzniká nárok na výplatu podpory v pracovní neschopnosti“. Jenže obviněná dostávala mateřskou - na tu by neměla nárok, kdyby nebyla v posledních dvou letech před nástupem na ní pojištěná alespoň 270 dnů. „Je tedy možné, že byla zaměstnaná po nějakou dobu, například rok před tím, než nastoupila do zaměstnání jako vedoucí prodejny,“ řekl Vršinský. 

Vymáhání škody po viníkovi

Pokud se případ dostane až k soudu a dojde k odsuzujícímu rozsudku, může být České správě sociálního zabezpečení přiznána náhrada škody (vyplacené dávky nemocenského pojištění). 

Pokud by nebyla uhrazena dobrovolně, pak se po viníkovi bude následně vymáhat. „V některých případech se však pachatelé v plném rozsahu dobrovolně doznají a nahradí veškerou způsobenou škodu, aby se vyhnuli dalšímu pokračování trestního stíhání,“ uvedla mluvčí instituce Jana Buraňová. 

Šárka Kabátová

Autor

Šárka Kabátovásarka.kabatova@lidovky.czČlánky
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.