30. července 2014 10:51, aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie od rána zasahovala v Pražských službách, přišla si pro dokumenty

Budova Pražských služeb. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budova Pražských služeb. | foto: MAFRA - Petr Topič

PRAHA Protikorupční útvar od středečního rána zasahoval v Pražských službách, společnosti svážející odpad v hlavním městě. Podle informací serveru Lidovky.cz si detektivové přišli pro dokumenty.

“My se k tomu nebudeme vyjadřovat,“ uvedl pouze mluvčí protikorupčního útvaru Jaroslav Ibehej. A komentovat věc odmítla i samotná firma. Informaci serveru Lidovky.cz potvrdily tři zdroje i městské státní zastupitelství v Praze. “Případ dozorujeme, ale nyní jej nebudeme komentovat," řekla mluvčí Štěpánka Zenklová.

ČTĚTE VÍCE:

Protikorupční policie se o firmu v minulosti zajímala na základě trestního oznámení kvůli sporným miliardovým zakázkám na svoz odpadu či akvizici, kdy má město za podíl ve firmě zaplatit přibližně 800 milionů korun. Zkraje letošního roku si kriminalisté vyžádali materiály, které připravoval a radě předkládal tehdejší radní pro životní prostředí Radek Lohynský (ODS). Ten má vypnutý telefon.

Na magistrát ale prozatím kriminalisté nedorazili. "Protikorupční policie u nás nezasahuje," řekla serveru Lidovky.cz mluvčí Petra Hrubá. Podle zdrojů z vedení města by policie mohla pro některé podklady dorazit i na pražský magistrát. V Pražských službách má většinový podíl hlavní město.

V červnu firma schválila nákup pětinového podílu, který ve firmě drží Northward Holding Limited. Akvizici posvětilo i pražské zastupitelstvo. Jeden z menšinových akcionářů ale proti ní podal žalobu, na soud se obrátili i ostatní malí akcionáři, akvizice totiž podle nich znehodnotí jejich akcie. Podle informací serveru Lidovky.cz ale zásah s odkupem nesouvisí.

Hlavní město má se svozem odpadu dlouhodobé problémy. Původně mělo uzavřenou desetiletou smlouvu s Pražskými službami, avšak ta skončila na konci roku 2011. Praha chtěla vybrat nového dodavatele, ale tendr kvůli pochybnostem zrušila. Od té doby spolupráci s Pražskými službami několikrát prodloužila.

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti
ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti

Několikaměsíční dohady jsou u konce. Vláda rozhodla, že obědy ve školách zdarma se nebudou týkat každého. Kdo na ně dosáhne a kolik to bude stát?

Najdete na Lidovky.cz