18. července 2017 11:41 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie obvinila 16 lidí z pěstování marihuany a dovozu kokainu do Česka. Hrozí jim až 24 let

Národní protidrogová centrála odhalila 11 pěstíren konopí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Národní protidrogová centrála odhalila 11 pěstíren konopí. | foto: ČTK

PRAHA Národní protidrogová centrála obvinila skupinu 16 Srbů, Makedonců a Čechů za výrobu marihuany a také za dovoz a distribuci kokainu na území Česka. V Praze a Středočeském kraji policie odhalila 11 velkoobjemových pěstíren netechnického konopí, které byly vybaveny nejmodernější technologií. Některým obviněným hrozí až 24 let vězení. V tiskové zprávě to v úterý uvedla mluvčí centrály Barbora Kudláčková.

„Případ je specifický zejména hierarchickým uspořádáním a fungováním pachatelů v rámci organizované skupiny a rozsahem a způsobem páchání trestné činnosti,“ shrnula mluvčí. Podle ní se v případu projevil nový trend, a to zapojení některých etnik bývalé Jugoslávie do určitých odvětví drogové kriminality.

Zločinecká skupina složená převážně ze Srbů údajně zakládala společnosti, jejichž jménem následně kupovala či pronajímala nemovitosti. V nich pak vytvářela pěstírny, kde ve velkém rozsahu pěstovala konopí.

Vybavení pěstíren pocházelo podle policie z growshopů, tedy z oficiálních prodejen s pěstitelskými potřebami. „K pěstování pachatelé využívali moderní a poměrně nákladné sofistikované technologie, zejména v podobě tzv. pěstebních stanů a speciálních hnojiv, za účelem a s úmyslem urychlit růst a získat vysoce prošlechtěný kultivar rostliny konopí s vysokým obsahem psychotropních kanabinoidních látek,“ popsala Kudláčková.

Množství marihuany odpovídá 52 milionům korun

Policisté při zatýkání provedli dvacítku domovních prohlídek. Zajistili při nich 7246 rostlin konopí, přičemž odhadují, že hodnota marihuany vyrobené z těchto rostlin by mohla na černém trhu přesáhnout dva miliony eur (52 milionů korun). Dále našli 34 kilogramů sušiny marihuany, kilogram kokainu a hotovost 55.000 eur (1,4 milionu korun).

Všechny obviněné poslal soud do vazby. Někteří se prokazovali falešnými doklady, u jednoho z nich vyšlo najevo, že na něj byl už dříve vydán mezinárodní zatykač. Kauzu dozoruje Městské státní zastupitelství v Praze. Policie upozornila na to, že počet obviněných nemusí být konečný.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz