Sobota 2. prosince 2023, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Policie odložila kauzu nepravdivých letáků z prezidentských voleb. Autora nenašla

Česko

  13:39
OSTRAVA - Policie odložila trestní oznámení kvůli šíření nepravdivých informací před prvním kolem prezidentských voleb. Tehdy se ve schránkách v Moravskoslezském kraji objevily letáky s informací, že příznivci prezidenta Miloše Zemana nemusí v prvním kole k volbám, protože hlava státu automaticky postupuje do druhého kola.

Hoax nabádal Zemanovy příznivce, aby si počkali na druhé kolo voleb. foto: Twitter Jiřího Ovčáčka.

Informaci České televize (ČT) o odložení trestního oznámení potvrdila policejní mluvčí Gabriela Holčáková.

Miloš Zeman na konferenci k volbám.
Tisková konference Miloše Zemana k výsledkům voleb.

„Policejní orgán věc odložil, neboť nebyly zjištěny skutečnosti, nasvědčující spáchání trestného činu,“ uvedla Holčáková. 

Fake news v závěru kampaně. Zeman postupuje automaticky, stojí ve výzvě, šetří ji policie

Trestní oznámení tehdy podala bývalá místopředsedkyně moravskoslezské organizace Strany práv občanů Ludmila Večerková. Osobně sice leták nedostala, ale policii kontaktovala na základě informací, které získala od známých. Tehdy řekla, že takové jednání považuje za nefér boj, protože zpráva může ovlivnit spoustu lidí a zvláště starší voliči si mohli myslet, že je informace pravdivá.

Autora letáku, kterému hrozilo až tříleté vězení, se ale nakonec nepodařilo dohledat. Informace se šířila i prostřednictvím sociálních sítí. Zemanovi protikandidáti spojitost s výzvou odmítli.

V prvním kole získal v kraji Zeman 49,24 procenta hlasů, což byl jeho nejlepší krajský výsledek. Zvítězil i v druhém kole prezidentských voleb, když ho v kraji volilo 383.104 lidí a získal 62,31 procenta hlasů, což byl rovněž jeho nejlepší krajský výsledek.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!