11. září 2019 11:34 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie odložila případ otravy krve devíti pacientů v nemocnici Frýdlantu, nešlo prý o zločin

Stav pacientů s otravou krve, kterou dostali po operačních zákrocích v soukromé... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stav pacientů s otravou krve, kterou dostali po operačních zákrocích v soukromé... | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Liberec  Policie odložila případ otravy krve devíti pacientů nemocnice ve Frýdlantu na Liberecku. Kriminalisté příčinu neodhalili. Případ uzavřeli s tím, že se nestal trestný čin, ale mohlo by jít o přestupek podle zákona o léčivech. V tiskové zprávě o tom ve středu informoval mluvčí policie Vojtěch Robovský.

Na konci loňského listopadu devět z 16 pacientů operovaných v jediném týdnu dostalo otravu krve. Šlo o různé operace - kolene, žlučníku či gynekologické zákroky. Operace dělaly různé týmy chirurgického a gynekologického oddělení, různí anesteziologové i různé sestry. Pacienti s otravou museli být převezeni do nemocnic v Liberci a Jablonci, protože potřebovali intenzivní péči. Nikdo nezemřel, poslední pacientku propustila liberecká nemocnice v lednu.

„Závěry vyšetřování a na základě vypracovaných znaleckých posudků nebyla prokázána příčinná souvislost mezi poškozením zdraví pacientů a jednáním konkrétní osoby,“ uvedl Robovský. Podle něj kriminalisté při vyšetřování nezjistili ani příčinnou souvislost mezi nesprávným používáním anestetika a způsobenými zdravotními následky. 

Příznaky otravy má devět z 16 pacientů, mužů a žen různého věku, kteří od...
Stav pacientů s otravou krve, kterou dostali po operačních zákrocích v soukromé...

„Při rozsáhlém vyšetřování však zjistili, že způsobem, jakým bylo anestetikum aplikováno, mohla být porušena povinnost postupovat podle schválených souhrnných údajů o přípravcích uložených zákonem o léčivech. Porušením této povinnosti je možné kvalifikovat tuto skutečnost jako přestupkové jednání podle zákona o léčivech. Z toho důvodu byla věc odevzdána ke správnímu projednání,“ dodal Robovský.

ČTK