2. února 2017 15:23 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie odložila smrt Roma v žatecké pizzerii. Případ vyvolal protesty

Poklidný pietní akt na žateckém náměstí se zvrhl v napadání před pizzerií. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poklidný pietní akt na žateckém náměstí se zvrhl v napadání před pizzerií. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

ŽATEC Policie odložila případ mladého Roma, který zemřel loni po potyčce v žatecké pizzerii, řekla krajská policejní mluvčí Šárka Poláčková. Úmrtí vyvolalo ve městě napětí. Zaměstnanci pizzerie byli opakovaně terčem výhrůžek.

„Případ byl odložen. Ve věci nejde o podezření z trestného činu a není na místě vyřídit věc jinak,“ uvedla Poláčková. Příčinu smrti mladého muže policie odmítla říct. „Do nabytí právní moci usnesení nebudeme poskytovat žádné další informace,“ řekla. Podle České televize Rom zemřel na selhání organismu. Cizí zavinění vyloučila už dříve pitva, kriminalisté ještě čekali na expertizy.

Většina z nich, převážně Romů, se pak vydala k podniku, kde se neštěstí...
Na náměstí v Žatci se sešly stovky lidí z celého Česka, aby uctily památku...

Neštěstí, na jehož konci zůstal mrtvý Rom, se odehrálo loni v polovině října. Pravděpodobně zdrogovaný muž přišel do místní pizzerie, kde podle svědků obtěžoval ženy. Zákazníci ho pak drželi do příjezdu policie. Mladík ale zřejmě zkolaboval a přes okamžitou první pomoc zemřel.

Případ vyvolal ve městě napětí. Na pietním shromáždění ve městě protestovalo asi 300 Romů, velká část jich pak šla k místu neštěstí. Majitel pizzerie i jeho zaměstnanci byli terčem výhrůžek. Lounský soud poslal na čtyři měsíce do vězení dvacetiletého Roma, který na sociální síti facebook vyhrožoval zastřelením kuchaři, který v době incidentu nebyl vůbec v zaměstnání.

Provozní manažer podniku už dříve popsal několik případů, kdy se objevila před restaurací skupina nadávajících. „Lidé se báli do práce, výhružky gradovaly,“ uvedl provozní. Případy se zabývá policie. „Tam, kde je to prokázané, kde máme kamerové záznamy nebo svědecké důkazy nebo jiné důkazy, tak stíháme všechny, kteří vyhrožovali stejným způsobem zaměstnancům pizzerie,“ řekl už dříve státní zástupce Jindřich Koželuh.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz