24. srpna 2015 14:08 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie odložila střelbu v Uherském Brodě. Z důvodu smrti pachatele

Třiapadesátiletý Vladimír Viceník patří k častým návštěvníkům restaurace... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Třiapadesátiletý Vladimír Viceník patří k častým návštěvníkům restaurace... | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

UHERSKÝ BROD Policie půl roku po tragické střelbě v restauraci Družba v Uherském Brodě případ odložila, neboť pachatel zemřel, sdělila krajská policejní mluvčí Lenka Javorková. Třiašedesátiletý Zdeněk Kovář 24. února usmrtil osm lidí a poté zastřelil i sebe. Podle odborného posudku jednal pod vlivem psychické nemoci. Kriminalisté případ vyšetřovali pro osminásobnou vraždu a pokus o vraždu dalších osob.

„Pachatel jako vražedné zbraně použil své dvě legálně držené krátké střelné zbraně. Zemřel po střelném poranění hlavy, které si způsobil sám,“ poznamenala Javorková. Pro objasnění věci nechala policie vypracovat několik odborných vyjádření a rovněž přibrala několik znalců z oboru kriminalistika a z oboru zdravotnictví.

Žena, která unikla

Po pěti měsících v lázních promluvila šestatřicetiletá žena, kterou Zdeněk Kovář šestkrát zasáhl, ale stačila utéct. „Zdravotní stav se zlepšuje, ale docházím stále na rehabilitace. Problém mám s pravou rukou v zápěstí a nezvednu prsty. Sešívali mi porušené nervy,“ řekla deníku Blesk o svém fyzickém zdravotním stavu. Následky má ale i psychické. „Mám strach. Moc mi pomohli psychologové. Doma o tom mluvíme, snažím se tomu čelit. Ale chce to čas,“ dodala.

Podle Javorkové byl zásadní posudek znalkyně z odvětví psychiatrie se specializací forenzní psychologie, který konstatuje, že třiašedesátiletý muž trpěl psychickou nemocí, a pod vlivem této nemoci jednal. Balistické expertízy potvrdily, že veškeré nábojnice nalezené na místě činu, byly vystřeleny ze dvou legálně držených zbraní zmíněného střelce.

Policie hlídá vchod do restaurace Družba v Uherském Brodě, kde útočník...
Svíčky na místě střelby před restaurací Družba v Uherském Brodě.

„Další znalecký posudek z oboru kriminalistika, odvětví genetika na základě vyhodnocení biologických stop prokazuje, že ze smrtících zbraní střílel pouze třiašedesátiletý muž,“ doplnila Javorková.

ČTK, Lidovky.cz

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?