Pondělí 16. prosince 2019svátek má Albína 9 °C oblačno Předplatné LN
15. září 2017 6:00, aktualizováno  11:38 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zavraždil Míšu její otčím? Policie únos dívky odložila, podezřelý je mrtvý

Případ pohřešované školačky z Ústí nad Labem policie podle informací odložila.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Případ pohřešované školačky z Ústí nad Labem policie podle informací odložila.... | foto: ČTK

ÚSTÍ NAD LABEM / PRAHA V pátek dopoledne se měla veřejnost dozvědět, co všechno provázelo zmizení třináctileté Michaely Muzikářové z Ústí nad Labem. Policie na dlouho očekávané tiskové konferenci představila výsledky vyšetřování. Kriminalisté oznámili, že případ odložili. Dívka se dodnes nenašla. Oznámení policie jsme sledovali on-line z místa, na konferenci mnoho podrobností nezaznělo.

„Skutečně jsme odložili případ únosu Michaely Patricie Muzikářové. Důvodem, proč jsme tento případ odložili, je, že se nám nepodařilo zjistit skutečnosti, které by nás opravňovaly, abychom mohli zahájit trestní stíhání konkrétní osoby,“ sdělil náměstek krajského policejního ředitele pro kriminální policii a vyšetřování Zbyněk Dvořák. 

Policie tak potvrdila to, co je od půli léta veřejným tajemstvím. Už v červenci vyšlo najevo, že kriminalisté vyloučili všechny vyšetřovací verze. Ponechali si jedinou, podle níž dívku zavraždil její otčím Otakar S. Za ruku ho však policie nechytila, muž koncem ledna spáchal sebevraždu. Už předtím ho však vyšetřovatelé považovali za hlavního podezřelého, což tento pátek poprvé oficiálně přiznali.

Tisková konference k případu zmizelé Michaely Muzikářové z Ústí.

Tisková konference k případu zmizelé Michaely Muzikářové z Ústí nad Labem. Vlevo je šéf severočeské kriminálky Martin Charvát, vpravo náměstek krajského policejního ředitele Zbyněk Dvořák.

„Nejpravděpodobnější verzí se jeví ta, že pachatelem únosu je Otakar S. Pohřešovaná s ním odešla dobrovolně, buď pod nějakou legendou, nebo protože spolu byli domluvení a během únosu došlo k nešťastné události, která vedla k její smrti (například hádka, předávkování léky),“ stojí v policejním dokumentu, na který upozornil server iRozhlas.

Dívku policie vede jako pohřešovanou od 11. ledna, kdy Michaela nepřišla do školy. Podle záznamů z bezpečnostních kamer ten den mezi spolužáky ani nevyrazila. Později vyšlo najevo, že dívčin telefon byl naposledy aktivní o den dříve večer. Míša žila se svou matkou Evou v Ústí nad Labem. Dívčina matka v té době udržovala několikaletou známost s Otakarem S., který s dvojicí trávil především víkendy. Od bytu měl klíče.

Otakar S. byl obžalovaný ze zneužívání, pátrání pokračuje

Když Míša zmizela, policie zalarmovala veřejnost. U kriminalistů se sešly stovky podnětů, jež prověřila. Poznatky od občanů nikam nevedly, nový impuls pátrání nedodaly ani výslechy Míšiných příbuzných, spolužáků či učitelů. Z pátečních slov policie plyne, že vyšetřovatelé v rámci pátrání sesbírali výpovědi od zhruba tisícovky lidí.

30. ledna úplně nový pohled na kauzu přinesla sebevražda Otakara S., jehož tělo ten den policie objevila v podkrovním bytě v domu na Plzeňsku. Muž tam pobýval přes týden. Už předtím vyšel ze získaných poznatků předpoklad, že dívku unesl. Proto policie pátrala na řadě místě podél trasy Ústí nad Labem - Plzeň, na Plzeňsku prohledala řadu míst včetně rybníků. Bez úspěchu.

Michaela Patricie Muzikářová na posledním snímku před zmizením, který uvolnila...
Míša se ztratila po cestě do školy.

Server Lidovky.cz v únoru upozornil na kriminální minulost Otakara S. V minulosti si za sebou táhl čtyř záznamy v rejstříku trestů, ten nejzávažnější pátý už se však u soudu projednat nestihl. Státní zástupce koncem roku 2016 muže obžaloval z pohlavního zneužívání nezletilé dívky. Shodou okolností Otakar S. ublížil děvčeti, s nímž se Michaela znala. Míša kvůli kauze byla dokonce vypovídat na policii.

Kriminalisté v pátek sexuálnímu motivu v kauze zmizení Michaely přisvědčili, více ho ale rozvádět nechtěli. Nejintenzivnější pátrací akce ustaly na přelomu února a března. Policie už se poté soustředila především jen na vyhodnocení získaných poznatků, do terénu vyrážela jen na vytipovaná místa. V pátek potvrzené odložení kauzy neznamená, že by vyšetřovatelé pátrání vzdali. „Obdrželi jsme dva poznatky od veřejnosti, které byly konkrétního charakteru a na kterých se intenzivně pracuje,“ potvrdil šéf severočeské kriminálky Martin Charvát.

Jan Horák

Autor

Jan Horákjan.horak2@lidovky.czČlánky
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

DÁRKY PRO BABIČKU: Potěšte ji pod vánočním stromkem něčím originálním
DÁRKY PRO BABIČKU: Potěšte ji pod vánočním stromkem něčím originálním

Ještě vám chybí dárek pro milovanou babičku a přemýšlíte, co jí nadělit pod stromeček? Připravili jsme pro vás malou inspiraci.